وزیر سابق هندی برای مشارکت در قتل مسلمانان به ۲۸ سال حبس محکوم شد

به روز شده:  17:43 گرينويچ - جمعه 31 اوت 2012 - 10 شهریور 1391

بیش از یک هزار نفر که اکثر آنها مسلمان بودند، در اثر شورشها کشته شدند

دادگاهی در هند یک عضو ارشد حزب ملی گرای هندو باهاراتیا جاناتا (BJP) را به ۲۸ سال زندان محکوم کرده است.

مایا کودنانی، وزیر سابق و مشاور فعلی سروزیر گوجرات که به قتل ۹۷ نفر در شورشهای افراد هندو مذهب ایالت گوجرات در سال ۲۰۰۲، محکوم شده، بلندپایه ترین مقام سیاسی است که تا کنون توسط دادگاه حکم حبس دریافت کرده است.

سی نفر دیگر که از مقام سیاسی خانم کودنانی برخوردار نبوده اند نیز به دلیل نقش خود در کشتارها در شهر احمدآباد به حبس ابد محکوم شده اند.

بیش از یک هزار نفر که اکثر آنها مسلمان بودند، در اثر شورشها کشته شدند.

خانم کودنانی پس از بازداشت شدن در سال ۲۰۰۹ به اتهام مشارکت در قتل عام مسلمانان از پست وزارت استعفا داد اما همچنان عضو مجلس ایالتی باقی ماند.

قاضی دادگاه که امروز (جمعه) احکام را اعلام کرد، گفت خانم کودنانی یکی از برنامه ریزان اصلی شورشها بوده است.

قاضی گفت خشونتهای قومی علیه مسلمانان در شورشهای سال ۲۰۰۲ غیر انسانی و شرم آور بود و قتل ۹۷ نفر از جمله زنان، کودکان و افراد مسن در یک روز نقض صریح حقوق بشر بوده است.

یکی از مقتولان، کودکی بیست روزه بود.

حزب باهاراتیا جاناتا می گوید که خانم کودنانی در زمان شورشها در ایالت گوجرات وزیر نبوده و نقش او در قتل مسلمانان به آن حزب ربطی ندارد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.