اعتراض وزیر دادگستری آفریقای جنوبی به اتهام قتل معدنکاران

به روز شده:  19:59 گرينويچ - جمعه 31 اوت 2012 - 10 شهریور 1391

ماموران پلیس دو هفته پیش، ۳۴ معدن کار را در اعتصاب به سر می بردند کشت

وزیر دادگستری آفریقای جنوبی بعد از متهم شدن ۲۷۰ کارگر معدن به قتل همکاران خود خواستار توضیح شده است.

دلیل اعتراض وزیر دادگستری این است که معدن کاران کشته شده با تیراندازی پلیس از پای در آمدند و توسط همکاران خود کشته نشده بودند.

دادستانان بر اساس قانونی بازمانده از دوره تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی اتهام قتل را به معدنکاران، و نه تیراندازان پلیس، وارد کردند.

متخصصان حقوق اساسی هم، مثل وزیر دادگستری، این تصمیم دادستانی را محکوم کرده اند.

وکلای ۲۷۰ معدنکار بازداشت شده در نامه ای از جیکوب زوما، رییس جمهور آفریقای جنوبی خواسته اند که موکلان آنها از بازداشت آزاد شوند.

وزیر دادگستری آفریقای جنوبی گفته است که طبق قانون اساسی، دادستانی به وزیر پاسخگوست و لذا باید دقیقا توضیح دهد که همکاران کارگران کشته شده معدن چگونه می توانند مسوول قتل آنها شناخته شوند در حالی که پلیس بر روی معدنکاران آتش گشوده بود.

ماموران پلیس دو هفته پیش، ۳۴ معدن کار را در اعتصاب به سر می بردند کشت. پلیس می گوید این معدن کاران با سلاح سرد به سمت خطوط پلیس حمله کرده بودند.

دادستانی با ادعای این که کشته شدگان به تحریک همکاران خود در اعتصاب به سمت پلیس حمله کردند، دیگر کارگران معدن را مسوول مرگ این ۳۴ نفر شناخته است.

پییر د ووس، متخصص حقوق اساسی، گفته است که متهم کردن کارگران معتصب به جای پلیس "نقض فاحش نظام عدالت کیفری" بوده است.

به هیچ یک از ماموران تیرانداز پلیس توسط دادستانی ایراد اتهام نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.