دعوای میلیاردرهای روسی در لندن به نفع آبرامویچ پایان یافت

به روز شده:  14:57 گرينويچ - جمعه 31 اوت 2012 - 10 شهریور 1391

بوریس برزوفسکی سمت راست و رومان آبرامویچ سمت چپ

دادگاهی در لندن در دعوای بوریس برزوفسکی میلیاردر یهودی تبار روسی ساکن بریتانیا علیه رومان آبرامویچ، دیگر میلیاردر یهودی تبار روسی که صاحب باشگاه فوتبال چلسی لندن است، به نفع آقای آبراموویچ رای صادر کرده است.

آقای برزوفسکی ۶۵ ساله سه میلیارد پوند (معادل ۴.۷ میلیارد دلار) غرامت از آقای آبرامویچ ۴۵ ساله مطالبه کرده بود.

او گفته بود که آقای آبرامویچ او را وادار کرده بود که به اکراه سهام خود در شرکت نفتی روسی سیبنفت را به وی بفروشد.

اما قاضی دادگاه تجاری لندن گفت شواهد و دلایل آقای برزوفسکی بی اعتبار و غیر قابل استناد هستند.

بوریس برزوفسکی که زمانی در روسیه "پدرخوانده سیاسی" رومن آبرامویچ تلقی می شد، پیش از جلسه نهایی دادگاه و اعلام رای قاضی گفته بود که به نظام قضایی بریتانیا اعتماد دارد.

او پس از قرائت رای به نفع آقای آبرامویچ گفت از آنچه اتفاق افتاده در تعجب است و قاضی را به "بازنویسی تاریخ روسیه" متهم کرد.

دعوای این دو سرمایه دار روسی در بریتانیا مورد توجه مردم روسیه نیز بوده است چون بر شیوه های تقسیم ثروت و منابع طبیعی آن کشور در میان گروهی کوچک اما پر نفوذ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پرتو افشانی می کند.

آقای آبرامویچ که در هنگام فروپاشی شوروی تنها ۲۴ سال سن داشت در دادگاه گفته بود که هیچوقت شریک تجاری آقای برزوفسکی نبوده است ولی میلیونها پوند بابت خدمات او به عنوان پدرخوانده سیاسی اش به وی داده است.

در طول محاکمه سه ماهه، از شیوه زندگی میلیاردرهای روسی پس از فروپاشی شوروی پرده برداشته شد.

بوریس برزوفسکی، آبرامویچ را یک "گانگستر" توصیف کرده بود و آبرامویچ هم چگونگی پرداخت هزینه های آقای برزوفسکی را توصیف کرد؛ از جمله هزینه های هواپیمای خصوصی، نقاشیهای گران قیمت، جواهرات 'دوست‌دختر' و کاخهای آقای برزوفسکی در فرانسه.

اکنون پرداخت هزینه‌های دادرسی، که نزدیک به یکصد میلیون پوند تخمین زده شده است، بر عهده آقای برزوفسکی خواهد بود.

وی گفته است که در خصوص تجدید نظر خواهی هنوز تصمیم نگرفته است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.