جدال در قطب برای خاموشی عطش نفت

به روز شده:  10:15 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

جنگ بی‌صدا در قطب شمال

 • نبردی مسالمت‌آمیز

  هفته گذشته جنگی جدید در آب‌های منتهی به قطب شمال شکل گرفت و فعالان محیط زیست حمله‌هایی مسالمت‌آمیز به کشتی حامل مهندسان نفتی روسیه داشته‌اند.

  کشتی روسی آنا آخماتوآ حامل گروهی از مهندسان شرکت گازپروم بود که برای آغاز فعالیت‌های نفتی راهی قطب شمال بودند.

  فعالان محیط زیست عضو گروه صلح سبز تلاش کردند تا در آب‌های دریای بارنتز خود را به لنگر کشتی روسی آنا آخماتوآ وصل کنند.

 • عملیات صلح سبز

  مسافران نفتی آنا آخماتوآ که به سمت سکوی پریرازلومنایا می‌رفتند، چندین‌بار با اعضای صلح سبز روبه‌رو شدند.

  در این عکس که دوشنبه گذشته ثبت شده، فعالان محیط زیست دیده می‌شوند که سعی کردند مانع حرکت این کشتی در دریای پچورا شوند.

 • آماده برای آغاز حفاری

  فعالان محیط زیست در روزهای گذشته چندین‌بار هم به سکوی پریرازلومنایا یورش بردند.

  شرکت نفتی دولتی گازپروم روسیه که این سکو را سال گذشته نصب کرد، برای حفر اولین چاه در منطقه آماده می‌شود.

  گفته شده که قرار است عملیات حفاری اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شود.

 • ساعت‌ها تلاش

  روز ۲۵ اوت، گروهی از اعضای صلح سبز با حضور در برابر سکوی نفتی پریرازلومنایا بنر (پرچم تبلیغاتی) خود را به این سکو آویزان کردند.

  قبل از نصب این بنر، شش نفر از آنها از جمله کومی نایدو، مدیر اجرایی صلح سبز بین‌الملل، نزدیک به ۱۵ ساعت را در سکوی عظیم حفاری گازپروم گذراندند.

  این سکو در شمال شرق آب‌های ساحلی روسیه در دریای پچورا و بخش جنوب شرقی دریای بارنتز قرار دارد.

 • درخواست از پوتین

  کومی نایدو، مدیر اجرایی صلح سبز بین‌الملل، یک هفته قبل‌ از آن در مسکو، پایتخت روسیه، درباره گزارشی که صلح سبز به همراه صندوق جهانی طبیعت درباره تهدیدات نشت نفت در دریای پچورا تهیه کرده بودند، صحبت کرد.

  او در نامه‌ای به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از او خواست که فعالیت‌های گازپروم را برای آغاز عملیات حفاری در قطب متوقف کند.

 • مناظر بدیع

  این فعال محیط زیست از آقای پوتین دعوت کرد تا به آنها در عرشه کشتی یخ‌شکن 'طلوع قطب' بپیوندد تا از نزدیک و به چشم خود شاهد زیبایی‌هایی باشد که فعالیت‌های نفتی ممکن است آنها را تهدید کند.

  'طلوع قطب'، کشتی متعلق به صلح سبز، در آب‌های منطقه قطبی سیر می‌کند.

  با این حال، خبرهای خوشحال‌کننده‌ای هم منتشر شده و گازپروم اعلام کرده است که فعالیت‌هایش برای توسعه میدان گازی اشتوکمن در آب‌های دریای بارنتز را به دلیل هزینه‌های بالای آن به تعویق می‌اندازد.

 • اعتراضات مشابه

  اعضای صلح سبز نزدیک به دو ماه پیش هم حرکت‌هایی اعتراضی به طرح شرکت نفتی شل برای آغاز حفاری در قطب شمال داشتند.

  شرکت شل اعلام کرده که فعالیت‌هایش را برای حفاری در آب‌های ساحلی آلاسکا از هفته آینده آغاز می‌کند.

  براساس گزارش‌ها، شل بیش از ۴ میلیارد دلار برای این پروژه هزینه کرده، ولی به دلایل فنی و حقوقی تاکنون نتوانسته است فعالیت‌هایش را شروع کند.

 • ذخایر چشمگیر

  کشورهای مدعی حاکمیت ارضی بخش‌هایی از قطب شمال تا سال ۲۰۰۹ میلادی چندان اشتیاقی به آغاز فعالیت‌های نفتی نداشتند، ولی یافته‌های سازمان زمین‌شناسی آمریکا نظر آنها را عوض کرد.

  براساس این یافته‌ها، برآورد می‌شود که نزدیک به ۳۰ درصد ذخایر گاز کشف‌نشده و ۱۳ درصد ذخایر نفت کشف‌نشده دنیا در این منطقه باشد. چنین داده‌هایی، شرکت‌های نفتی بزرگ دنیا را برای دست یافتن به تکه‌ای از قطب، مشتاق‌تر از پیش کرد.

 • خطر انتشار سموم

  فعالان محیط زیست می‌گویند که به دلیل فقدان فناوری لازم برای پیشگیری یا برطرف کردن هر گونه نشت نفت در قطب شمال، عملیات حفاری برای استخراج نفت در این منطقه دورافتاده زمین می‌تواند عواقبی فاجعه‌بار داشته باشد.

  گفته می‌شود که چنین عملیاتی در برخی مناطق قطب می‌تواند موادی سمی همچون آرسنیک و جیوه تولید کند و زمینه‌ساز انتشار این مواد در آب‌های اقیانوس‌ها شود.

 • پوشش یخی نازک‌تر

  در زمان انتشار این تصویر در ماه اوت گفته شد که بررسی‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد پوشش یخی منطقه به کمترین میزان ثبت‌شده رسیده است.

  رکورد قبلی در این زمینه در سال ۲۰۰۷ میلادی ثبت شده بود.

  گفته شد که چون هنوز دو، سه هفته دیگر از دوره ذوب یخ‌های قطب باقی مانده است، احتمالا در هفته‌های آینده رکورد ناامیدکننده جدیدتری ثبت خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.