سوریه: داستان یک جدال

به روز شده:  12:36 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391
 • کشوری گرفتار تفرقه

  هزاران نفر از مردم سوریه جان خود را در درگیری بین نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری، و مخالفان حکومت از دست داده اند.

  این نزاع داخلی خونین سبب شده که هزارن سوری خانه های خود را رها کنند و به کشورهای همسابه بگریزند. از دیدگاه ناظران ادامه این درگیری سوریه را خطر تجزیه مواجه می کند.

 • اعتراضات

  سابقه قیام علیه دولت بشار اسد به ماه مارس سال ۲۰۱۱ و شهر درعا در جنوب کشور برمی‌گردد. در آن زمان، دستگیری و شکنجه چند نوجوان که شعارهای انقلابی روی دیوار مدرسه ای نوشته بودند اعتراضاتی را موجب شد. در پی کشته شدن چند تن از معترضان در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی، مردم بیشتری به خیابان ها ریختند. این نارآمی ها به شهرهای دیگر هم سرایت کرد و معترضان خواستار استعفای اسد شدند. با فرا رسیدن ژوئیه ۲۰۱۱، صدها هزار نفر در شهرهای مختلف در اعتراضات ضددولتی شرکت می کردند.

 • آتشباری

  مدت کوتاهی پس از آغاز اعتراضات، دولت به استفاده از نیروی نظامی علیه مخالفان متوسل شد و در اواخر مارس ۲۰۱۱، واحدهای تانک را روانه خیابان های درعا کرد. در فوریه سال ٢٠١٢، نیروهای دولتی محله بابا عمرو شهر حمص را به مدت یک ماه زیر آتش شدید گرفتند و پس از کشته شدن ۷۰۰ نفر، مخالفان را وادار به عقب نشینی کردند. وقتی که درگیری ها در اوت ۲۰۱۲ به دمشق و حلب، دومین شهر بزرگ سوریه، رسید، ارتش برای پس گرفتن مناطق تحت تسلط مخالفان، به عملیات تمام عیار تهاجمی متوسل شد.

 • پناهجویان

  ماه هاست که پناهجویان سوری عازم کشورهای همسایه می شوند. سازمان ملل متحد بیش از ۲۰۰ هزار آواره سوری را ثبت نام کرده که به اردن، لبنان، عراق و ترکیه گریخته اند و انتظار می رود که آمار پناهجویان بازهم افزایش یابد. طبق برآوردهای غیررسمی تعداد آوارگان درگیری های سوریه بیشتر از اینهاست.

  درگیری یک میلیون بیجاشده داخلی را نیز در پی آورده است. مسئول کمک های انساندوستانه سازمان ملل گفته که دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در داخل کشور نیاز به کمک بشردوستانه دارند.

 • بمب‌گذاری

  دولت می گوید که ده ها نفر در یک رشته بمب گذاری در شهرهای اصلی سوریه جان خود را از دست داده اند. منابع دولتی "تروریست" های وابسته به القاعده را مقصر دانسته اند. ولی مخالفان می گویند که خود نیروهای امنیتی این بمب ها را کار گذشته اند تا مخالفان را بی اعتبار کند. تحلیگران می گویند که این احتمال دور از ذهن نیست، هر چند گروه های اسلامگرا نیز در سوریه فعالیت دارند. از جمله جبهه النصره که مسئولیت چند بمب گذاری از جمله انفجارهای دوگانه دمشق در مه ۲۰۱۲ را که در آن که ۵۵ نفر کشته شدند برعهده گرفته است.

 • کشتارها

  سازمان ملل متحد نیروهای امنیتی و شبه نظامیان هوادار دولت - شبیحه ها - را متهم کرده که عمدا غیرنظامیان را هدف حمله قرار می دهند. یکی از مواردی که اعتراض جهانی را برانگیخت کشته شدن ۱۰۸ نفر از جمله ۴۹ کودک در نزدیکی شهر حوله در مه ۲۰۱۲ بود. شاهدان می گویند که نیروهای دولتی به تلافی تظاهرات در یک روستا، آن را زیر آتش سنگین گرفتند و سپس روستائیان را در خانه هایشان کشتند. دولت "تروریست" ها را مقصر دانست ولی طبق تحقیقات سازمان ملل احتمالا وفاداران به دولت مسئول این کشتار بوده اند.

 • واکنش جهانی

  کشورهای غربی خواستار کناره گیری بشار اسدو اقدام شورای امنیت شده اند. روسیه و چین قطعنامه های این شورا را وتو کرده اند. همه کشورها از طرح صلح کوفی عنان حمایت کردند که طبق آن ناظران آتش بس در آوریل ۲۰۱۲ به سوریه اعزام شدند ولی با افزایش خشونت و کناره گیری آقای عنان، ناظران سوریه را ترک کردند. اخضر ابراهیمی جانشین وی شده است. در حالیکه به نظر نمی رسد آقای اسد تصمیم به کناره گیری داشته باشد و با توجه به اختلاف میان مخالفان، پایانی برای وضعیت کنونی در سوریه به چشم نمی خورد.

توضیح درباره آمار ارائه شده در بالا: آمارگروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است شامل غیرنظامیان و نیروهای امنیتی است. آمار مرکز ثبت موارد نقض حقوق بشر (که با "کمیته های هماهنگی محلی" که یک شبکه فعال مخالف دولت است همکاری می کند) و گروه "شهدای سوریه" شامل کشته شدگان غیرنظامی و شورشیان است ولی شامل نیروهای امنیتی نمی شود. "شهدای سوریه" همچنین شمار اجساد شناسایی نشده را نیز پیگیری می کند و این دلیل اصلی بالاتر بودن آمار ارائه شده از سوی این گروه است. آمار دولتی شامل غیرنظامیان، سربازان و پلیس است ولی شامل شورشیان نمی شود. عکس ها از: گتی، آسوشیتدپرس، آژانس فرانس پرس و رویتر.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.