برنده جایزه نوبل، جامعه آمریکا و '۸۸ کتابی که آنرا شکل داد'

به روز شده:  19:52 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391
هاکلبری فین

کتابخانه کنگره از کتابدارانش خواسته که فهرستی از تاثیر گذارترین کتابهای آمریکا را تهیه کنند

دوازدهمین فستیوال کتاب کنگره آمریکا، روزهای شنبه اول و یکشنبه دوم مهرماه در واشنگتن برگزار می‌شود. قسمتی از این فستیوال به نمایشگاهی اختصاص داده شده است از ۸۸ کتابی که جامعه آمریکا را به گونه ای متحول کرده اند.

کتابخانه کنگره از تیمی از کتابدارانش خواسته فهرستی تهیه کنند از کتابهایی که در شکل دادن جامعه آمریکا موثر بوده اند.

از هر نویسنده تنها یک کتاب انتخاب شده، و تنها بنجامین فرانکلین، یکی از بنیانگذاران آمریکاست که سه عنوان را در نمایشگاه به خود اختصاص داده است.

"ماجرای هاکلبری فین"، "موبی دیک" و "زنگ ها برای که به صدا در می آیند"، نمونه هایی از این ۸۸ کتاب منتخب هستند.

البته به گفته روبرتا شافر، کتابدار کتابخانه کنگره و مسئول این نمایشگاه، انتخاب کار ساده ای نبوده است. خانم شافر به بی‌بی‌سی فارسی گفت کمیته کتابداران، تنها بعد از رایزنی‌های فراوان توانستند بر سر فهرست نهایی به توافق برسند.

از دی ان ای تا کتاب جاودان در آمریکا

در میان نویسندگانی که آثارشان در این نمایشگاه دیده می‌شود، تعداد محدودی در قید حیات هستند. یکی از آنها، جیمز واتسون است، برنده جایزه نوبل و کاشف شکل نردبانی "دی ان ای". آقای واتسون، به بی‌بی‌سی فارسی گفت خوشحال است که کتابی را نگارش کرده که "مردم به آن احتیاج داشتند."

این دانشمند ۸۴ ساله که این روزها حال جسمانی خوبی هم ندارد، درباره تغییراتی که در روش مطالعه بوجود آمده می‌گوید: "زمانی که من بچه بودم سال نمای هواشناسی مخصوص کشاورزان را می‌خواندم که اطلاعات عمومی ام بیشتر شود. آن را همیشه کنار تختخوابم داشتم و اسامی همه رودخانه‌ها و وسعت کشورها را حفظ بودم. اما این روزها برای به دست آوردن این اطلاعات تنها کافیست از گوگل استفاده کنید."

او می‌گوید تکنولوژی جدید در مواردی اطلاعات غلط را جایگزین اطلاعات درست و مهم کرده است.

قدیمی‌ترین کتاب در این نمایشگاه، نوشته بنجامین فرانکلین و درباره تجربیات او با برق است که در سال ۱۷۵۱ نوشته شده و جدیدترین آنها، کتاب "کلمات سزار چاوز"، نوشته سزار چاوز است که در سال ۲۰۰۲ به چاپ رسیده است.

جیمز واتسون

آقای واتسون در سال ۱۹۶۲ میلادی به همراه دو نفر دیگر، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد

تمامی کتابهای به نمایش گذاشته شده متعلق به آرشیو کتابخانه بوده و اغلب، اولین نسخه‌های چاپ شده از این کتاب‌ها هستند.

هر کدام از کتابها سرگذشتی خواندنی و جالب دارند.

مثلا کتاب "جنگل"، نوشته آپتون سنکلر، که در سال ۱۹۰۶ نوشته شده است. برای نگارش این کتاب، نویسنده، که روزنامه نگار هم بوده، به کشتارگاه‌های صنعتی شیکاگو رفته و شرایط اسفناک آنجا را در داستان خود به تصویر می‌کشد.

انتشار این کتاب جنجال به پا کرد.

گفته می‌شود تئودور روزولت، رییس جمهور وقت، سر میز صبحانه بوده که با خواندن صفحه‌هایی از این کتاب، سوسیسی را که در بشقابش بود از پنجره به بیرون پرتاب کرده و از آقای سنکلر دعوت کرده به کاخ سفید بیاید تا با او صحبت کند.

در همان سال (۱۹۰۶) قانون سلامت و بهداشت غذایی در آمریکا تصویب شد.

یکی دیگر از کتابها، "کشتن مرغ مقلد" است. کتابی که در سال ۱۹۶۰ منتشر شد و یک سال بعد، جایزه پولیتزر را از آن خود کرد. این کتاب به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۳۰ میلیون کپی از آن به فروش رسیده است.

هارپر لی، نویسنده، ماجرای وکیل سفید پوستی را به تصویر می‌کشد که از پرونده مردی سیاه پوست در دادگاه دفاع می‌کند. داستان، روابط پیچیده قشر سیاه پوست و سفید پوست را در آمریکای آن زمان بازگو می‌کند.

چرا ۸۸ کتاب؟

خانم شافر دلیل انتخاب ۸۸ کتاب را این می‌داند که به آمریکایی‌ها اجازه داده شود به وب سایت کتابخانه سر بزنند، به کتاب مورد علاقه شان رای دهند و به فهرست اضافه کنند.

اما کتابهای نمایشگاه، دامنه ای وسیع‌تر از آثار داستانی کلاسیک را در بر می‌گیرند. حتی کتاب‌های آشپزی هم در میان آنها دیده می‌شود.

به گفته خانم شافر در یکی از این کتابها دستور "پای کدو تنبل" که هنوز هم یکی از مهمترین دسرهای روز شکرگزاری در آمریکاست، برای اولین بار به ثبت رسیده است.

او گفت: "این کتاب که در سال ۱۷۹۶ نوشته شده، مواد غذایی جدیدی را به سرخ پوستان آمریکا معرفی کرده و مواد غذایی سنتی آنها را، مانند کدو و ذرت، با نمونه های جدیدی که در آمریکا قابل دسترسی بودند، جایگزین نموده است."

تاثیرگذاران بر جنبش‌های اجتماعی (مانند آزادی زنان) و ضد برده‌داری (کلبه عمو تام)، هم جای خود را میان کتابهای شکل دهنده آمریکا دارند.

آی پد یا کتاب؟

جیمز واتسون، برنده جایزه نوبل

"خوشحالم کتابی را نوشتم که مردم به آن احتیاج داشتند"

عقیده آقای واتسون درباره تکنولوژی، و همچنین بحث تاثیر تکنولوژی نوین در میزان مطالعه در نسل جدید، چند سالی است که در آمریکا مطرح شده.

سانیل اینگار، رییس قسمت تحقیقات در سازمان موقوفه ملی هنر آمریکا می‌گوید تحقیقات این موسسه، که هر چهار سال یک بار انجام می‌گیرد، نشان می‌دهد با افزایش استفاده از آی پد و لوح‌های الکترونیکی، میزان مطالعه در میان آمریکایی‌ها، مخصوصا نوجوانان، افزایش نسبی پیدا کرد. به گفته او این موضوع نشان می‌دهد که ابزار الکترونیکی می‌تواند کتاب‌ها را قابل دسترس‌تر برای قشر جوان کند.

اما تحقیقات این سازمان نشان می‌دهد که این افزایش ادامه پیدا نکرده است.

آقای اینگار می‌گوید در مجموع، کاهش میزان مطالعه در میان آمریکایی‌ها نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. او تلاش‌هایی مانند برپایی نمایشگاه در کتابخانه کنگره را اقدامی مناسب برای تشویق نوجوانان و جوانان برای مطالعه بیشتر می‌داند.

گام بعد: کتاب‌های تاثیر گذار در جهان

روبرتا شافر، مسئول نمایشگاه در کتابخانه کنگره می‌گوید اقدام بعدی، برپایی نمایشگاهی است از کتاب‌های تاثیر گذار در جهان.

او می‌گوید قرار است برای انتخاب کتاب‌های این نمایشگاه از سفرای کشورهای مختلف و کتابخانه دیجیتالی جهانی کمک بگیرند.

این نمایشگاه قرار است حدود دو ماه دیگر، همزمان با اولین کنفرانس بین المللی کتاب، در کتابخانه کنگره برپا شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.