حمله ویروس کامپیوتری به شرکت نفتی قطری

به روز شده:  00:30 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391
شرکت نفتی

متخصصان امنیت سایبری نسبت به ویروس‌هایی هشدار می‌دهند که شرکت‌های نفتی و تولید انرژی را هدف قرار گرفته اند

کامپیوترهای شرکت تولید انرژی راس گاز (RasGas) مورد حمله ویروس های کامپیوتری قرار گرفته و از شبکه اینترنتی خارج شدند. چند روز پیش، حمله ای مشابه به شرکت نفتی آرامکو (Aramco) صورت گرفت.

این حملات در حالی صورت می‌گیرند که متخصصان امنیت سایبری نسبت به تلاش هکرها برای دسترسی به سیستم‌های شرکت‌های نفتی و انرژی بزرگ هشدار می دهند.

حمله اخیر به شرکت قطری راس گاز (RasGas) باعث اختلال در وب سایت و سیستم پیام الکترونیکی این شرکت شد.

با این حال این شرکت که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز مایع است، اعلام کرده، حمله هکرها تاثیری بر میزان تولیدات آن نگذاشته است.

مسئولان این شرکت گفتند اوائل هفته گذشته متوجه وجود ویروس شدند و برای مقابله با آن و پاکسازی کامپیوترها، ارتباط سیستم‌ها را با اینترنت قطع کردند.

تنها چند روز پیش شرکت بزرگ نفتی Aramco، متعلق به عربستان سعودی اعلام کرده بود که یک ویروس رایانه ای، ۳۰ هزار کامپیوتر این شرکت را از کار انداخته است. این شرکت اما موفق شده بود کامپیوترهای خود را احیاء کند.

شرکت‌های امنیت سایبری اخیرا درباره وجود ویروس‌های کامپیوتری هشدار می‌دهند که شرکت‌های نفتی بزرگ را مورد حمله قرار می‌دهند.

این ویروس‌ها اطلاعات را از کامپیوترها نمی دزدند، بلکه تلاش می‌کند اطلاعات را از سیستم پاک کرده و امکان بازیافت آنرا غیر ممکن کنند.

هیچ یک از شرکت‌های مورد حملات اخیر، جزییاتی از خصوصیات ویروس‌ها منتشر نکرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.