ماموریت دشوار اخضر ابراهیمی برای حل بحران سوریه

به روز شده:  15:08 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391
اخضر ابراهیمی

اخضر ابراهیمی، دیپلمات بین‌المللی کارکشته و مورد احترامی است

در حالی که درگیری‌ها در دمشق و حلب، دو شهر بزرگ سوریه و بسیاری از نقاط این کشور همچنان ادامه دارد، اخضر ابراهیمی، نماینده جدید جامعه جهانی در امور سوریه، امروز مسئولیت این کار را از کوفی عنان، نماینده پیشین تحویل گرفت.

آقای عنان نتوانست تا طرح صلح شش ماده‌ای خود را به اجرا بگذارد و این در حالی بود که این طرح از سوی تمام طرف‌های درگیر پذیرفته شده بود و تلاش‌های دیپلماتیکی هم برای پایان دادن به خشونت‌‍‌ها در این کشور صورت گرفته بود.

اخضر ابراهیمی، دیپلمات بین‌المللی کارکشته و مورد احترامی است اما کوفی عنان نیز چنین خصوصیاتی را داشت و نتوانست راه به جایی ببرد.

نماینده جدید بحران سوریه از همان ابتدا خاطرنشان کرده که فرمول جادویی برای پایان دادن به وضعیت جاری در حالی که هم دولت و هم مخالفان به رغم تمامی هزینه‌ها، اصرار به ادامه درگیری‌ها دارند، در دسترس ندارد.

هیچ نشانه‌ای هم مبنی بر تغییر در این موضع در میان دو طرف و حامیان خارجی آنها دیده نمی‌شود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که برای نشست سران عدم تعهد به تهران سفر کرده بود، با نخست وزیر سوریه دیدار کرد.

آقای بان در این دیدار بار دیگر دیدگاه سازمان ملل مبنی بر این که دولت سوریه باید برای خروج از بن بست، سلاح های سنگین و نیروهایش را از شهرها خارج کند، تکرار کرد.

دولت سوریه از این کار امتناع می ورزد و این اقدام از سوی روسیه نیز حمایت می شود و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه سوریه گفته است این که از دولت سوریه چنین چیزی خواسته می شود، "یک طرفه" است.

بدون شک قبل از این که آقای ابراهیمی بتواند راه حلی سیاسی که بتواند مثمر ثمر واقع شود، ارائه کند، شرایط باید تغییر کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.