'آمادگی ایران برای جداسازی شبکه اطلاعات داخلی از اینترنت'

به روز شده:  11:22 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

وزیر ارتباطات ایران پیشتر گفته بود: "اعتمادی به اینترنت نیست."

رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات ایران، درگفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که فاز اول شبکه ملی اطلاعات ایران تا پایان شهریور ماه آماده بهره‌برداری خواهد بود. به گفته آقای تقی‌پور در این فاز شبکه اطلاعات داخلی کشور از شبکه جهانی اینترنت جدا می‌شود.

وزیر ارتباطات ایران اظهار امیدواری کرده است که با اجرایی شدن فاز اول شبکه ملی اطلاعات حملات سایبری علیه ایران کنترل شود.

او گفته است پس از جداسازی شبکه اطلاعات داخلی از شبکه اینترنت جهانی "قادر به مهار صد در صدی حملات سایبری خواهیم بود و دیگر بدافزاری وارد نخواهد شد. مگر برخی شیطنت‌ها که ممکن است از داخل کشور منشا بگیرند."

شبکه ملی اطلاعات عنوان طرحی است که پیشتر با عنوان "اینترنت ملی" از آن یاد می‌شد. جمهوری اسلامی حدود دو سال است که به دلایل امنیتی و همچنین نظارت بر محتوای سایت‌هایی که نامناسب می‌داند، در پی اجرای این طرح است.

آقای تقی‌پور سال گذشته گفته بود: "اینترنتی که وجود دارد بر مبنای تئوری‌های اومانیستی و لیبرالیستی است... به همین دلیل باید توسعه اینترنت پاک در دستور کار قرار گیرد."

وزیر ارتباطات ایران ضمن خبر دادن از آغاز به کار سرویس‌های ایمیل و جستجوی طراحی‌شده در ایران، و همچنین طراحی سیستم عامل ایرانی، گفته است که "در کل زیاد علاقه نداریم که نام ملی بر روی این طرح‌ها گذاشته شود و بیشتر به بومی بودن آنها تاکید داریم."

برخی کاربران ایرانی نگران هستند که اجرای این طرح به اعمال محدودیت‌های بیشتر حکومت بر اینترنت و یا حتی قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت منجر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.