'محمد مرسی درباره از سرگیری روابط با ایران صحبت نکرده است'

به روز شده:  16:54 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

دو کشور مصر و ایران ازسال ۱۹۷۹ تاکنون دفاترحافظ منافعی در پایتخت های یکدیگر دارند

سخنگوی محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، گفته است که آقای مرسی در جریان دیدار اخیرش از ایران درباره از سرگیری روابط بین دو کشور صحبتی نکرده است.

یاسرعلی، سخنگوی آقای مرسی روز یکشنبه دوم سپتامبر ضمن بیان این مطلب، اظهارات مقامات ایرانی را در این باره رد کرد.

روزنامه دولتی الاهرام به نقل ازسخنگوی رئیس جمهور مصر گفته است: "در جریان دیدار محمد مرسی با محمود احمدی نژاد، همتای‌ایرانی اش درباره افزایش سطح روابط دو کشور و یا بازگشایی سفارتخانه در دو کشور صحبتی نشد."

حضور آقای مرسی در نشست سران کشورهای غیر متعهد که اخیرا در تهران برگزارشد، اولین سفر یکی از سران مصر به ایران از زمان قطع رابطه دو کشور در سال ۱۹۷۹ است.

دو کشور مصر و ایران ازسال ۱۹۷۹ تاکنون دفاترحافظ منافعی در پایتخت های یکدیگر دارند.

به گفته سخنگوی آقای مرسی، رهبران دو کشور در جریان دیدارشان در تهران موافقت کردند تا "گفتگوهای بیشتری برای بررسی موضوعات مشترک فیمابین دو کشور از جمله مسائل منطقه‌ای"داشته باشند.

روز پنج شنبه گذشته نهم شهریورماه ( ۳۰ اوت) شبکه العالم گزارش کرد که آقای حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیرخارجه ایران درباره دیدار محمد مرسی و محمود احمدی نژاد به این شبکه گفته است: "درجریان این دیدار آقایان مرسی و احمدی نژاد درباره بحران سوریه و روابط دیپلماتیک قطع شده دو کشور با هم بحث و مذاکره کردند."

ایران از زمان سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهورسابق مصر، چندین بار برای عادی سازی روابط با مصر تلاش کرده است.

هر چند آقای مرسی که وابسته به حزب اسلامگرای اخوان المسلمین است از زمان دراختیار گرفتن پست ریاست جمهوری مصر گفته است که در صدد برقراری روابط گسترده تر در خاورمیانه از جمله ایران است. اما تاکنون در مورد ایران محتاطانه برخورد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.