چرا برنامه هسته ای اسرائيل در آمريکا پوشش خبری زيادی نمی گيرد؟

به روز شده:  22:23 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

واشنگتن پست می نویسد اطلاعات درباره برنامه و توانایيهای هسته ای اسرائیل جز محرمانه ترین اطلاعات در دولت آمريکا هستند

واشنگتن پست در مقاله ای به این مساله پرداخته است که چرا برنامه هسته ای اسرائیل در آمریکا پوشش خبری زیادی نمی گیرد در حالی که برنامه اتمی ایران و کره شمالی همواره زیر ذره بین هستند.

پاتریک پکستون، مسئول رسیدگی به شکایات خوانندگان در واشنگتن پست، می نویسد در واکنش به پرسش های مخاطبان به آرشیوهای ده سال گذشته رجوع کرده و گزارش دقیق و عمیقی درباره برنامه اتمی اسرائیل پیدا نکرده است.

محسن میلانی، استاد علوم سیاسی و مدیر مرکز تحقیقات استراتژیک دانشگاه فلوریدای جنوبی می گوید دلایل زیادی در این رابطه وجود دارد.

آقای میلانی می گوید اگر دولت آمریکا مسئله ای را دنبال نکند احتمال آنکه رسانه های آمریکایی پی گیر آن شوند زیاد نیست.

او گفت: "گفته می شود که زمانی که اسرائیل با کمک برخی از فرانسوی ها توانست به تکنولوژی ساخت بمب اتم دست یابد، آمریکا و اسرائیل به این توافق رسیدند که تا زمانی که اسرائیل بمب خود را آزمایش نکند، آمریکا هم فشاری بر اسرائیل وارد نکند."

آقای پکستون می نویسد به خصوص جان اف کندی و پس از او لیندون جانسون، دو رئیس جمهوری پیشین آمریکا، سخت کوشیدند تا مانع از دستیابی اسرائیل به سلاح اتمی شوند اما زمانی که شکست خوردند، رؤسای جمهوری بعدی آمریکا دیگر از فشار بر اسرائیل خودداری کردند.

به گفته آقای میلانی تنها دلیل پوشش ندادن برنامه هسته ای اسرائیل موافقت بین دو دولت نیست بلکه حساسیتهایی در این زمینه وجود دارد.

او گفت: "حساسیتهای هم درباره اتفاقاتی که قبل و در طول جنگ جهانی دوم و هولوکاست افتاده است وجود دارد. خیلی ها معتقدند اسرائیل حق دارد بمب اتم داشته باشد تا از خود دفاع کند. طرفداران اسرائیل در دولت و رسانه های آمریکایی قوی هستند و دست به دست می دهند تا از منافع اسرائیل دفاع کنند."

اما واشنگتن پست به نقل از آرون ساگی، سخنگوی سفارت اسرائیل نوشت: "اسرائیل اولین کشوری نخواهد بود که به خاورمیانه سلاح اتمی معرفی کند. اسرائیل پس از برقراری صلح در خاورمیانه، از منطقه ای عاری از سلاح کشتار جمعی حمایت خواهد کرد."

پاتریک پکستون جواب سفیر اسرائیل را مبهم خوانده است.

آقای میلانی گفت اما اسرائیل بر خلاف ایران قرار داد ان پی تی (پیمان منع گسترش سلاح های اتمی) را امضا نکرده است و در نتیجه صحبتی هم درباره برنامه اتمی آن نمی شود.

او گفت: "اسرائیل توانایی ساخت بمب اتمی قبل از اینکه ایران قرار داد ان پی تی را امضاع کند بدست آورده است و پس از آن تقریبا سکوت کرده است. تا به امروز ندیده اید که یک رهبر اسرائیلی درباره ساخت بمب اتم یا توانایی ساخت آن صحبت کنند."

واشنگتن پست می نویسد آمریکایی ها درباره برنامه و توانایی های هسته ای اسرائیل هیچ اطلاعاتی را در اختیار عموم نمی گذارند و آن را محرمانه ترین اطلاعات دولتی می دانند.

آقای پکستون می نويسد فقط به اين خاطر که پوشش خبری يک موضوع دشوار است، دليل بر آن نيست که واشنگتن پست و رسانه های آمريکا آن را پوشش ندهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.