وزیر ارتباطات ایران از اجرای مرحله اول اینترنت ملی خبر داد

به روز شده:  19:22 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

برخی کاربران ایرانی نگران اند که اجرای طرح اینترنت ملی به قطع دسترسی ایرانیان به این شبکه منجر شود

رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات ایران گفته است که فاز اول شبکه ملی اطلاعات ایران در بیست و هشت استان راه اندازی شده تا پایان شهریور ماه کل ایران تحت پوشش آن خواهد بود.

به گفته این مقام ایرانی در فاز اول قرار است شبکه اطلاعات داخلی ایران از شبکه جهانی اینترنت جدا شود.

آقای تقی پور به پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران گفته است که راه اندازی شبکه اینترنت ملی به معنی دسترسی نداشتن به اینترنت نیست بلکه این دو شبکه در کنار یکدیگر قابل استفاده خواهند بود.

مقام های ایرانی ابراز امیدواری کرده اند که با راه اندازی فاز اول شبکه ملی اطلاعات، حملات سایبری علیه ایران کنترل شود.

ایران طی سال های اخیر هدف حملات پی در پی سایبری قرار داشته و مقام های این کشور تایید کرده اند که این حملات خساراتی به برنامه های اتمی این کشور هم وارد کرده است.

وزیر ارتباطات ایران پیش از این گفته بود که با جداسازی شبکه اطلاعات داخلی از شبکه اینترنت جهانی "قادر به مهار صد در صدی حملات سایبری خواهیم بود و دیگر بدافزاری وارد نخواهد شد. مگر برخی شیطنت‌ها که ممکن است از داخل کشور منشا بگیرند."

شبکه ملی اطلاعات عنوان طرحی است که پیشتر با عنوان "اینترنت پاک" و "اینترنت حلال" از آن یاد می‌شد.

ایران از حدود دو سال پیش به دلایل امنیتی و همچنین نظارت بر محتوای سایت‌هایی که نامناسب می‌داند، در پی اجرای این طرح است.

برخی کاربران ایرانی نگران هستند که اجرای این طرح در فازهای بعدی، به توانایی حکومت ایران در اعمال محدودیت‌های بیشتر بر اینترنت یا حتی قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت منجر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.