حمله انتحاری به خودروی کنسولگری آمریکا در پیشاور

به روز شده:  09:13 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

وزارت خارجه آمریکا تائید کرده است که خودرویی که هدف حمله قرار گفته متعلق به کنسولگری آمریکا بوده است

در پی یک بمبگذاری انتحاری در شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان دست کم سه نفر کشته شده اند.

بمبگذار، خودروی خود را که حامل مواد منفجره بوده به خودرویی که از کنسولگری آمریکا خارج می شده، کوبانده و آن را منفجر کرده است.

مقام های آمریکایی در پاکستان گفته اند در این بمبگذاری هیچ یک از کارکنان کنسولگری آمریکا در پیشاور کشته نشده اند، اما در مورد اینکه آیا شهروندی آمریکایی جان خود را از دست داده یا نه در حال تحقیق هستند.

یک شاهد عینی به بی بی سی گفته است که خودرویی که در آن مواد منفجره جاسازی شده بود، با خودروی شاسی بلند برخورد کرد و سپس منفجره شد.

در این رخداد دست کم ۱۹ نفر دیگر نیز مجروح شده اند.

'ارعاب خارجیان'

پیشاور یکی از نا امن ترین شهرهای پاکستان برای خارجیان است

یک روزنامه نگار محلی گفته است که در خودروی منفجر شده پاسپورتی آمریکایی دیده که روی آن مهر کنسولگری دیده می شده و احتمالا متعلق به یکی از کشته شدگان این رخداد بوده است.

پیشتر میان افتخار حسین، وزیر اطلاع رسانی ایالت خیبرپختونخوا گفته بود که در این بمب گذاری دو شهروند آمریکایی کشته شده اند.

آقای افتخار حسین به خبرگزاری فرانسه گفته که هدف این بمبگذاری "ارعاب خارجیان" بوده است.

اما در بیانیه ای که از سوی سفارت آمریکا در اسلام آباد منتشر شده؛ ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که هیچ یک از کارمندان کنسولگری آمریکا در این بمبگذاری کشته نشده است، با این حال به گفته او آمریکا در تلاش است که "اطلاعات بیشتری در خصوص قربانیان این اقدام شنیع" به دست آورد.

اما خانم نولاند در این بیانیه تائید کرده است که خودرویی که هدف حمله قرار گفته متعلق به کنسولگری بوده است.

این انفجار در خیابان آبدارا و در نزدیکی دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و مرکز ثبت نام پناهجویان افغان رخ داده است.

پیشاور که یکی از نا امن ترین شهرهای پاکستان برای خارجیان است، در نزدیکی مناطق قبیله‌ای شمال غربی کشور و در نزدیکی مرز با افغانستان قرار داد که پیکارجویان طالبان و القاعده در آن فعال هستند.

در ماه های گذشته چندین خارجی در حملات انتحاری که بیشتر آنها به طالبان و القاعده نسبت داده می شود، جان خود را از از دست داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.