کشته شدن ۱۰ نیروی امنیتی ترکیه در درگیری با پیکارجویان کرد

به روز شده:  07:22 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

حزب کارگران کردستان ترکیه در سال ۱۹۸۴ جنگ مسلحانه چریکی را علیه دولت ترکیه آغاز کرد

مقام های رسمی ترکیه می گویند که ۱۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور در یک درگیری خونین با پیکارجویان کرد در استان شرناق کشته شده اند.

وحیدالدین اوزکان، استاندار شرناق گفته است که در این درگیری دست‌کم ۲۰ پیکارجوی کرد نیز کشته شده اند.

به گفته او نبرد میان شورشیان کرد و نیروهای امنیتی ترکیه از یکشنبه شب آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

۹ نیروی امنیتی در محل درگیری کشته شدند و نفر دهم در بیمارستان جان خود را از دست داد. همچنین ۷ نیروی امنیتی دیگر مجروح شده اند.

به گزارش رسانه های ترکیه شب گذشته (یکشنبه) حزب کارگران کردستان ترکیه - پ‌ک‌ک- به ساختمان پلیس و ارتش در شهر بیت الشباب به اسلحه و آر پی جی حمله کرده است.

استان شرناق در جنوب شرقی ترکیه در نزدیکی مرز با عراق و سوریه واقع شده است.

درگیری میان ارتش ترکیه و حزب کارگران کردستان ترکیه - پ‌ک‌ک - در یک سال گذشته شدت یافته است که در ماه های اخیر ده ها کشته برجا گذاشته است.

درگیری میان ارتش ترکیه و حزب کارگران کردستان ترکیه - پ‌ک‌ک - در یک سال گذشته شدت یافته است

گفته می شود بخشی از نا آرامی ها اخیر به دلیل بحران در سوریه بوده است.

علاوه بر ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا حزب پ ک ک را به عنوان سازمانی تروریستی می دانند و در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داده اند.

حزب کارگران کردستان ترکیه در سال ۱۹۸۴ جنگ مسلحانه چریکی را برای برقراری منطقه خودمختار کردنشین در جنوب شرقی ترکیه علیه دولت آن کشور آغاز کرد.

در چند سال اخیر فعالیت مسلحانه این گروه که پس از دستگیری عبدالله اوجالان، رهبر آن در سال ۱۹۹۹ ضعیف شده بود، بار دیگر افزایش یافته است.

این حزب اکنون می گوید که دیگر به دنبال ایجاد یک کشور مستقل کرد نیست، اما برای خود مختاری در داخل ساختار سیاسی ترکیه و همچنین "حقوق فرهنگی" کردها نبرد می کند.

اقلیت کرد ترکیه که عمدتا در شرق و جنوب شرقی این کشور مستقر هستند، حدود بیست درصد جمعیت ترکیه را تشکیل می دهند.

کردهای ترکیه می گویند دولت مرکزی همیشه سعی کرده که هویت قومی آنها را از بین ببرد و به خصوص از نظر اقتصادی و حقوق بشری همواره در مورد این اقلیت تبعیض صورت گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.