پایان جشنواره فیلمهای بی بی سی در دوشنبه

به روز شده:  11:54 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

آقای نظر می‌گوید که خبرنگاران در سرتاسر جهان مردم را در چریان تازه‌ترین اطلاعات می‌گذارند

جشنواره فیلمهای مستند بی بی سی در دوشنبه، با برگزاری کنسرت دلیر نظر، آوازخوان سرشناس در "کاخ سینما" به پایان رسید.

قبل از این کنسرت به تاماشاگران برای بار دوم فیلم "فرزندان لنین" که در آن آهنگهای این آوازخوان معروف استفاده شده است، نمایش یافت.

در رسم پایانی این جشنواره صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی، سخنرانی کرد و گفت که هدف از برگزاری نمایش فیلمها در تاجیکستان آشنا ساختن مردم این کشور با فعالیتهای بی بی سی بوده است.

آقای صبا برگزاری نخستین جشنواره فیلمهای مستند در تاجیکستان را اول کار خواند و گفت که در آینده نیز مسئولان بی بی سی چنین فرصتهای را به مردم تاجیک که در آن بهترین فیلمهای مستند ساخته بخشهای مختلف این بنگاه نمایش یابد، فراهم خواهند کرد.

دلیر نظر، آوازخوان معروف، در جریان کنسرت با یادداوری از فعالیتهای سنگین روزنامه‌نگاران و نقش آنها در اطلاع رسانی به مردم گفت: “با این وجود روزنامه‌نگاران کشش می‌کنند که به مردم خبرهای جدیدی را برسانند و در این جاده کار خبرنگاران بی بی سی نیز خیلی نظررس است. ما همچنین در نوبت خود با شرکت در این برنامه فرهنگی می‌خواهیم به فعالیتهای روزنامه‌نگاران یک فرصت موسیقی و سرور بخشیم.”

جشنواره فیلمهای مستند بی بی سی که در دوشنبه، پایتخت روز جمعه 31 اوت آغاز شد و سه روز ادامه‌ داشت.

قبلاً در 28 آاوت، در شهر خجند، مرکز ولایت سغد، فیلم مستند "عمر خیام"که تلویزیون فارسی بی بی سی در سال 2011 ساخته است، به نمایش درآمد.

آقای صبا گفت که جشنواره فیلم بی بی سی در تاجیکستان آخرین نخواهد بود


قرار بود در خجند فیلم "فرزندان لنین" نیز نمایش یابد، ولی مقامات محلی در ولایت سغد برای نمایش این فیلم در این ولایت، جایی که این فیلم ساخته شد، اجازه ندادند.

اما جشنواره فیلمهای بی بی سی در دوشنبه محض با فیلم "فرزندان لنین" آغاز شد و در آخرین روز نیز این فیلم با درخواست عده‌ای از تماشاگران دوباره به نمایش گذاشته شد.

در جریان برگزاری جشنواره، در کنار این دو فیلم مستند، همچنین فیلمهای “جان دل‌افروز”، در باره محمدجان شکوری، دانشمند تاجیک “دختران پسرپوش افغانستان”، در باره تاثیر سنت ها به زندگی دختران افغان و “مسلمانان آمریکا”، در باره زندگی مسلمانان آمریکا بعد از حملات یازده سپتامبر پیشکش تماشاگران و مهمانان جشنواره شدند.

بعد از نمایش فیلمها، بسیاری از تماشاگران از فعالیتهای بی بی سی در سرتاسر جهان و به ویژه فیلمهای نمایشیافته با دست‌اندرکاران جشنواره سؤالاتی در میان می‌گذاشتند.

بیشتر پرسشهای تماشاگران از دست‌اندرکاران فیلم “فرزندان لنین” بود که در قلمرو تاجیکستان ساخته شده است.

قبل از آغاز جشنواره فیلمها، مسئولان این جشنواره اطلاعات در مورد شیوه کار بی بی سی و به ویژه بخش فارسی این بنگاه را در یک نشستی با روزنامه‌نگاران رسانه‌های مختلف تاجیکستان مطرح کرده‌اند.

روزنامه‌نگاران تاجیک در نوبت خود برخی از پهلوهای مختلف فعالیت خبرنگاران بی بی سی در تاجیکستان، از جمله اندک بودن مواد اطلاعاتی در باره این کشور در پخش برنامه‌های بی بی سی انتقاد کرده‌اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.