ابراز نگرانی بر سر انتقال راميل صفراف، آذری محکوم به قتل

به روز شده:  23:37 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

آقای صفراف هفته گذشته به عنوان یک قهرمان به آذربایجان بازگشت

انتقال رامیل صفراف، آذری که به قتل محکوم است از مجارستان به آذربایجان انتقادها و نگرانیهای زیادی را در سطح بین المللی برانگیخته است.

روسیه تصمیم آذربایجان مبنی بر عفو آقای صفراف که در سال ۲۰۰۴ میلادی یک سرباز ارمنی را در مجارستان به قتل رسانده بود را محکوم کرده است.

در همین حال گروههای دیگر خواستار آرامش شده اند و گفته اند که این حادثه نباید جلوی مذاکرات صلح بین ارمنستان و آذربایجان را بگیرد.

این در حالی است که سِرژ ازاتی سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان گفته است که اگر جنگی رخ دهد، کشورش آماده است.

آقای سرکیسیان گفت: "ما جنگ نمی خواهیم اما اگر مجبور شویم، می جنگیم و برنده می شویم. ما از قاتلان نمی ترسیم حتی اگر تحت حمایت رهبر کشورشان باشند."

در روزهای پایان هفته، صدها نفر از ارمنیها خارج از ساختمان کنسولگری مجارستان در ایروان، پاییتخت ارمنستان جمع شدند و پرچم مجارستان را به آتش گشودند و به این ساختمان تخم مرغ پرتاب کردند.

آقای صفراف هفته گذشته همچون یک قهرمان به آذربایجان بازگشت و الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان به او ارتقا درجه داد.

او همچنین درآمدی که در طول ۸ سال حبس از دست داده بود را هم دریافت کرد.

روسیه که در تلاش بوده است تا درگیریهای بین ارمنستان و آذربایجان را خاتمه بخشد، گفته است: "باور ما بر این است که عملکرد آذربایجان و مقامهای مجارستان با تلاشهای میانجیگرانه بین المللی و با تلاشهای گروه مینسک که سعی دارند به درگیریها در منطقه خاتمه دهند مغایرت دارد."

روسای گروه میسک هم درباره آسیبی که عفو و تلاش برای تجلیل کردن از این جنایت به مراحل صلح و اطمینان بین دو طرف وارد آورده است، ابراز نگرانی کرده اند.

اتحادیه اروپا هم خواستار آرامش شده است.

آقای صفراف در سال ۲۰۰۴ گورگن ماکاریان، سرباز ارمنی را در دانشگاه آکادمی ارتش در بخارست کشت. هر دوی آنها در حال یادگیری زبان انگلیسی در کلاسهای ناتو بودند.

آقای صفراف در طول محاکمه خود گفته بود که جنگ آذربایجان و ارمنستان در سال ۱۹۹۰ و توهین افسر ارمنی، دلیل اصلی به قتل رساندن آقای ماکاریان بوده است.

مقامهای مجاری می گویند بازگرداندن آقای صفراف به کشورش تنها پس از اطمینان بخشیدن به دولت آذربایجان و زندانی کردن آقای صفراف صورت گرفته است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان گفته است که کشورش مطابق قوانین بین المللی عمل کرده است و اتهام هرگونه معامله مخفیانه با باکو را رد کرده است.

هفته گذشته خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که دو کشور بر سر وامی دو، سه میلیارد یورویی از طرف آذربایجان به مجارستان مذاکره کرده بودند.

در سال ۱۹۹۰ آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ به مدت چهار سال جنگیدند. این جنگ منجر به کشته شدن نزدیک به ۳۰ هزار نفر و آواره شدن صدها هزار نفر شد.

اکنون مقامهای ارمنی این ناحیه را تحت کنترل دارند.

این ناحیه در داخل آذربایجان است.

با وجود آتش بس سال ۱۹۹۴، درگیریها در مرز دو کشور هنوز ادامه دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.