حمله هوايی به حلب، همزمان با آغاز کار فرستاده تازه سازمان ملل متحد

به روز شده:  01:31 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

گروههای طرفدار حقوق بشر می گویند زنان و کودکان هم در بين کشته شدگان بمباران حلب بودند

گروههای مخالف دولت سوریه می گویند بیش از ۲۵ نفر توسط بمباران نیروهای دولتی در الباب حلب کشته شده اند.

آنها می گویند بیش از ۱۰۰ نفر هم در مناطق دیگری از کشور کشته شده اند که پنج نفر از آنها بر اثر انفجار یک بمب در دمشق جان خود را از دست داده اند.

گروههای طرفدار حقوق بشر می گویند چند زن و کودک هم درمیان بیش از ۲۵ نفری هستند که در زمان حمله هوایی دولت به ساختمانی در الباب کشته شدند.

الباب در شمال شرقی شهر حلب قرار دارد و گفته می شود بیشتر آن تحت کنترل گروههای مخالف دولت است. این شهر در هفته های گذشته مورد حمله نیروهای دولتی سوریه قرار گرفته است.

در جرمانا واقع در اطراف شهر دمشق هم یک ساختمان بر اثر انفجار یک خودرو به شدت آسیب دیده است. گزارش شده است که ۵ نفر هم بر اثر این انفجار کشته شده اند.

سانا، خبرگزاری دولت سوریه، گزارش می دهد که زنان و کودکان در بین کشته شدگان بوده اند.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است اما سانا "یک گروه تروریست مسلح" را مسئول این حمله گزارش کرده است.

این انفجار دومین انفجار مرگبار در یک هفته اخیر در جرمانا است که محله ای مسیحی و دروزی نشین است.

در دمشق هم گزارش شده است که دولت از بلدوزر برای ویران کردن خانه ها استفاده کرده است. مخالفان دولت سوریه می کنند استفاده از بلدوزر برای مجازات افرادی است که علیه دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تظاهرات کرده اند.

در همین حال اخضر ابراهیمی، فرستاده تازه سازمان ملل متحد و اعراب در امور سوریه همزمان با به عهده گرفتن این مسئولیت، گفته است که ماموریت برقراری صلح در سوریه "تقریبا غیرممکن است."

او که از دیپلمات های کارکشته سازمان ملل است پس از آن به این سمت رسید که کوفی عنان با این استدلال که دیگر راهی برای انجام ماموریتش نمی بیند، از مقام خود استعفا کرد.

آقای ابراهیمی در مصاحبه ای در نیویورک به خبرنگار بی بی سی گفت: "می دانم چقدر دشوار است – تقریبا غیرممکن است. نمی توانم بگویم غیرممکن – اما تقریبا غیرممکن است."

آقای ابراهیمی همچنین گفت کسانی را که از فقدان اقدام بین المللی در سوریه سرخورده هستند درک می کند.

او گفت: "بار این مسئولیت مرا می ترساند. از حالا گفته می شود که مردم دارند می میرند و تو چه می کنی؟ و ما کار زیادی نمی کنیم. این خودش یک بار وحشتناک است."

آقای ابراهیمی روز شنبه هنگام تصدی این پست از دو طرف مناقشه خواست به خونریزی پایان دهند اما افزود که دولت بشار اسد بیشترین مسئولیت را به دوش دارد.

او همچنین به حکومت سوریه گفت که تغییر "عاجل" و "ضروری" است و از آن خواست راهی برای برآورده کردن درخواست های "مشروع" مردم سوریه پیدا کند.

فعالان می گویند که از زمان شروع قیام علیه حکومت سوریه در ماه مارس سال گذشته ۲۰ هزار نفر کشته شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.