متحد رئیس‌جمهوری چین تنزل مقام یافت

به روز شده:  09:31 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391
هو جینتائو، رئیس‌جمهوری چین

لینگ جیهوا، از متحدان نزدیک هو جینتائو، رئیس‌جمهوری چین (صاحب عکس) به شمار می‌رفت

رسانه‌های دولتی چین می‌گویند یکی از متحدان نزدیک رئیس‌جمهوری این کشور در اقدامی که از سوی ناظران شگفت‌آور خوانده شده، تنزل مقام یافته است.

انتظار می‌رفت لینگ جیهوا در جریان تغییر و تحولات امسال در کادر رهبری چین، ارتقاء مقام یابد.

خبرنگاران می‌گویند تنزل مقام آقای لینگ شاید به دلیل برخی بازی‌های سیاسی پیش از این تغییر و تحولات باشد که هر ده سال یکبار اتفاق می‌افتند.

البته برخی گزارش‌ها از این حکایت دارند که این اقدام ممکن است به دلیل تصادف خودروی فراری پسر آقای لینگ باشد.

لینگ جیهوا در دولت هو جینتائو، رئیس‌جمهوری چین سمت بالایی را داشت.

او ریاست دفتر عمومی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین را به عهده داشت که در واقع رئیس دفتر رهبر چین محسوب می‌شود.

آقای لینگ اینک به سمت کم اهمیت‌تری منصوب شده و به عنوان رئیس یک از اداران وزارت کار فعالیت می‌کند.

مارتین پیشنس، خبرنگار بی بی سی در پکن می‌گوید تصمیم برای تنزل مقام آقای لینگ ممکن است بخشی از مانورهای سیاسی میان سیاستمداران چینی باشد.

او می‌گوید نسل جدیدی از رهبران چین به دنبال آن هستند تا متحدان خود را به سمت‌های مهم کشور برسانند و در آستانه تغییرات در کشور، حمایت سایر سیاستمداران را به دست بیاورند.

البته این شایعه در چین رواج داشته که پسر آقای لینگ اوائل سال جاری میلادی با تصادف یک خودروی فراری در پکن ارتباط داشته است.

هویت افراد داخل این خودرو هرگز مشخص نشد و هر نوع خبری در سایت‌های اینترنتی چین در این باره بلافاصله سانسور شد اما برخی گزارش‌ها حکایت از این داشت که پسر آقای لینگ راننده این خودروی فراری بود و احتمال دارد که کشته شده باشد.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید چینی‌ها به طور فزاینده‌ای از فساد مقام‌های دولتی خشمگین هستند و حزب کمونیست چین خواهان آن است تا مانع از بروز رسوایی در مورد نحوه زندگی "اشرافی" طبقه حاکم شود.

یک مقام بازنشسته حزب کمونیست چین به خبرگزاری رویترز گفته است که کمیته مرکزی حزب به این نتیجه رسید که این مساله به حدی جدی است که مانع از ارتقای سمت لینگ جیهوا شود و هو جینتائو نیز نمی‌توانست در برابر این نظر، مقاومتی کند.

چین امسال شاهد یک رسوایی سیاسی بود که برای سالیان سال در این کشور سابقه نداشت. بو شیلای، سیاستمدار سرشناس این کشور ار کلیه سمت‌های خود برکنار شد و همسرش نیز در قتل یک تاجر بریتانیایی، مقصر شناخته شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.