هشدار در مورد سخت‌تر کردن صدور ویزای دانشجویی در بریتانیا

به روز شده:  11:28 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

لغو مجوز پذیرش دانشجو توسط دانشگاه متروپولیتن لندن با اعتراضات دانشجویان روبرو شده است

کمیته محاسبات عمومی پارلمان بریتانیا، از اقداماتی که برای سخت تر کردن سیستم صدور ویزای تحصیلی دانشجویان در این کشور صورت گرفته انتقاد کرد و آن را روشی با "برنامه ریزی ضعیف و بدون فکر" دانست که باعث "هرج و مرج" می شود.

در گزارشی که توسط این کمیته منتشر شده، سیستم امتیاز دهی صدور ویزا که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

همزمان دانشگاه متروپولیتن لندن، اقداماتی قانونی را در مورد لغو مجوز پذیرش دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در این دانشگاه آغاز کرده است.

روز پنج شنبه ۳۰ اوت اداره مهاجرت بریتانیا اعلام کرد که دانشگاه متروپولیتن به دلیل خطاهایش، مجوز پذیرش دانشجو از خارج از اتحادیه اروپا را از دست داده است.

به گفته اداره مهاجرت بریتانیا، در این دانشگاه حضور و غیاب دانشجویان به درستی صورت نمی گرفته و برخی از دانشجویان خارجی به جای تحصیل کار می کردند و عده ای دیگر از دانشجویان هم مجوز اقامت در بریتانیا را نداشته اند.

در پی این اقدام اداره مهاجرت بریتانیا، بیش از ۲۰۰۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه به طور بالقوه در معرض خطر اخراج از بریتانیا قرار گرفته اند.

گزارش کمیته محاسبات عمومی پارلمان بریتانیا، قبل از آن که دانشگاه متروپولیتن لندن مجوز پذیرش دانشجو از خارج از اتحادیه اروپا را از دست بدهد، نوشته شده است.

در این گزارش گفته شده که صدور ویزا بر اساس سیستم امتیازدهی به جای کاهش شمار مهاجران غیرقانونی، باعث افزایش شمار دانشجویان قلابی به بیش از ۵۰۰۰۰ نفر شده است.

وزیر مهاجرت بریتانیا: اقدامات سختگیرانه و جدید نتایجی به همراه داشته است و طی دوازده ماه گذشته منتهی به ژوئن سال ۲۰۱۲ از صدور ویزاهای دانشجویی به میزان ۳۰ درصد کاسته شده است.

این گزارش همچنین نتیجه گرفته که دانشجویان خارجی نباید در آمار مربوط به مهاجرت منظور شوند.

نمایندگان پارلمان در این گزارش همچنین ضمن ناموفق خواندن سیستم امتیاز دهی گفته اند: "یکی از نتایج چنین وضعیتی غیرقابل قبول بودن آماری است که درباره مهاجران ارائه می شود."

در این گزارش به مجموعه ای از نارسایی های مربوط به صدور ویزا براساس سیستم امتیاز دهی اشاره شده است.

براساس این گزارش، زمانی که سه سال پیش سیستم امتیازدهی برای صدور ویزا اعمال شد، بسیار از دانشجویان با ارائه مدارک قلابی توانستند از این سیستم سوء استفاده کنند.

در این گزارش آمده است که اداره مهاجرت بریتانیا، درقبال آن گروه از دانشجویانی که به این طریق قوانین صدور ویزا را نقض کردند، اقدامی جدی اتخاذ نکرد.

بر اساس این گزارش، اطلاعات ارائه شده درمورد شمار مهاجران، از جمله دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، "به شدت نادرست" است.

این گزارش همچنین تاکید می کند که احتمالا مستثنی کردن دانشجویان خارجی از کل آمار مربوط به مهاجرت می تواند اطلاعات بهتری ارائه دهد.

این درخواست که با حمایت دانشگاههای بریتانیایی روبرو شده است.

در واکنش به این گزارش، وزیر مهاجرت بریتانیا گفته است: "اقدامات سختگیرانه و جدید با نتایجی همراه بوده است، به طوری که طی دوازده ماه گذشته منتهی به ژوئن سال ۲۰۱۲ از صدور ویزاهای دانشجویی به میزان ۳۰ درصد کاسته شده است."

به گفته وزیر مهاجرت بریتانیا، اقدامات سختگیرانه اخیر باعث شده که حدود ۴۰۰ دانشجوی خارجی بریتانیا را ترک کنند و به کشورهایشان بازگردند.

"پیام ما به دانشجویان و دانشگاهها کاملا واضح است: بریتانیا از بهترین و با استعداد ترین دانشجویانی که مشمول قوانین مهاجرتی این کشور می شوند، استقبال می کند. اما هیچ گونه سوء استفاده‌ای را در این مورد تحمل نخواهیم کرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.