رئیس صلیب سرخ بین المللی با بشار اسد ملاقات کرد

به روز شده:  14:20 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

بشار اسد در دیدار با رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی گفت که از فعالیت های "مستقل و بی طرفانه" این نهاد در سوریه حمایت می کند

پیتر مائورر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ ( صلیب سرخ جهانی)، که در تلاش برای حفاظت بیشتر از غیرنظامیان در درگیری های سوریه به آن کشور سفر کرده است روز سه شنبه ۱۴ شهریور (٤ سپتامبر) با بشار اسد، رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کرد.

این دیدار در حالی صورت گرفته است که گزارش ها از افزایش درگیری های سنگین در اطراف دمشق و حلب حکایت دارد.

هاشم حسن، سخنگوی صلیب سرخ جهانی در بیانیه ای گفت که آقای مائورر در جریان دیدار ۴۵ دقیقه ای با رئیس جمهور سوریه، از او خواست تا به قوانین بشردوستانه بین المللی احترام بگذارد و همچنین و بر ضرورت افزایش کمک رسانی به ساکنان مناطق درگیری تاکید نهاد.

تلویزیون دولتی سوریه هم با پخش اخبار مربوط به این دیدار گفت که آقای اسد اعلام کرده است که از فعالیت های صلیب سرخ در سوریه تا زمانی که "بی طرفانه و مستقل" باشد، حمایت خواهد کرد.

این اولین دیدار رئیس صلیب سرخ جهانی از سوریه از زمان آغاز درگیری نظامی در این کشور است.

آقای مائورر در این سفر با معاون وزیر خارجه سوریه هم دیدار و مذاکره کرد.

براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است که او از مناطق حومه دمشق که در روزهای اخیر صحنه درگیری های سنگین بوده دیدار و با تعدادی دیگراز مقامات سوری مذاکره کند.

در همین حال ملیسا فلمینگ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که شمار پناهندگان سوری که پیشتر نامشان به ثبت رسیده و یا در انتظار ثبت نام بسر می برند هم اکنون به ۲۳۵ هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است.

به گفته خانم فلمینگ از این تعداد حدود ۱۰۳ هزار نفر تنها در ماه اوت از سوریه گریخته‌اند.

به گفته سازمان ملل تنها در ماه گذشته میلادی بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی سوری از این کشور گریخته اند

سخنگوی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، شمار افرادی را که نامشان به ثبت نرسیده و به کشورهای همسایه گریخته اند بیشتر از این رقم دانسته است.

ترکیه گفته است که تاکنون بیش از ۸۰ هزار پناهجو را و حدود ۸۰۰۰ نفر دیگر همچنان در مرز سوریه درانتظار عبور از مرز به سر می برند.

دولت اردن هم شمار پناهجویانی را که وارد خاک این کشور شده اندحدود ۱۸۳ هزار نفر اعلام کرده اند.

به گفته مقامات اردنی از زمان شروع نا آرامی ها در سوریه به طور متوسط روزانه ۱۰۰۰ نفر با عبور از مرز، وارد خاک آن کشور شده اند.

سازمان ملل متحد اوضاع سوریه را بی ثبات توصیف کرده و گفته است سازمان های امداد رسانی در تلاشند تا اردوگاههایی را برای پناهجویان این کشور فراهم کنند.

در تحولی دیگر درباره سوریه، قرار است اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه برای اولین بار با بشار اسد، دیدار و گفتگو کند.

آقای ابراهیمی روز دوشنبه (سوم سپتامبر) به بی بی سی گفت که ماموریت برقراری صلح در سوریه ماموریتی "تقریبا ناممکن" است.

شورای ملی سوریه، متشکل از مخالفان حکومت آن کشور، مکررا خواستار مداخله نظامی بین المللی در سوریه شده است. اما چین هشدار داده که با هرگونه اقدامی در این مورد مخالفت خواهد کرد.

به گفته سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه، که از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می کند، از ماه گذشته تاکنون ۵۰۰۰ نفردر درگیری ها در این کشور کشته شدند.

این گروه ارتش و سایر نیروهای وابسته به حکومت را مسئول کشته شدن بیش از بیست هزار غیرنظامی در جریان درگیری های مسلحانه در سوریه دانسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.