نگرانی خانه آزادی از 'فشارهای افزاینده' بر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان

به روز شده:  16:13 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بانفوذترین حزب مخالف دولت در تاجیکستان محسوب می‌شود

سازمان خانه آزادی از آنچه فشارهای فزاینده بر مخالفان در تاجیکستان می‌نامد، ابراز نگرانی کرده و خواستار پایان دادن به این نوع فشارها شده است.

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر در واکنش به اتهاماتی که دادستانی کل تاجیکستان اخیراً علیه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، بانفوذترین حزب مخالف در این کشور، مطرح کرد، بیانیه ای انتشار داده است.

در این بیانیه آمده است: "اتهاماتی که روز ۲۹ اوت علیه عمده ترین حزب مخالف دولت در تاجیکستان مطرح شد، بیانگر کارزاری پیگیرانه برای از میان بردن رقیبان اصلی حکومت است."

دادستانی کل تاجیکستان روز ۲۹ اوت اطلاعیه ای انتشار داده و در آن شیریک کرمخدایف، رهبر محلی حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ را، به همدستی با افراد مسلح مخالف دولت متهم کرد.

دادستانی همچنین این حزب مخالف را به انجام فعالیتهای دیگر غیرقانونی، از جمله مشارکت اعضایش در اعمال تروریستی و افراطگرایی، دست داشتن فعالان حزبی در حوادث خاروغ، نپرداختن مالیات و اجرا نکردن آیین‌‌نامه حزب، متهم کرد.

روز ۲۴ ژوئیه نیروهای دولتی تاجیکستان عملیات گسترده‌ای را در شهر خاروغ، مرکز استان خودمختار بدخشان، به منظور بازداشت و مجازات افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش محلی امنیت، انجام دادند.

در این عملیات که در محلی پرجمعیت و به گفته شاهدان عینی، با استفاده از اسلحه سنگین انجام شد، دهها نفر، از جمله شمار نامشخصی از غیرنظامیان، کشته شدند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در روز انجام این عملیات از ناپدید شدن شیریک کرمخدایف، رهبر محلی خود در خاروغ، خبر داد. دو هفته بعد، آقای کرمخدایف سر از بازداشتگاه کمیته امنیت در دوشنبه درآورد.

مقامات او را به همدستی با امامنظر امامنظراف، یکی از چهار فرمانده محلی بانفوذ و مخالف دولت که روز ۲۲ اوت از سوی افراد نامعلوم در منزلش کشته شد، متهم کرده‌اند. خانه آزادی در استناد به "‌گزارشی معتمد" می‌نویسد که آقای کرمخدایف در بازداشت هدف شکنجه و آزار قرار گرفته است.

'زمان پرمخاطره'

در جریان عملیات نیروهای دولتی علیه افراد مسلح مخالف دولت در خاروغ، سبزعلی محمدرضایف، یک فعال دیگر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، نیز بازداشت شد. حزب نهضت اسلامی می‌گوید که جسد او چند روز بعد با نشانه هایی از شکنجه و لت و کوب پیدا شده است.

با اشاره‌ به این موارد، سازمان خانه آزادی از دولت تاجیکستان خواسته است که از هدف قرار دادن مخالفانش "در این زمان پرمخاطره" خودداری کند. این سازمان همچنین از نهادهای بین‌المللی و دولتهای غربی که با دولت تاجیکستان رابطه نزدیک دارند، خواسته است که در بالاترین سطوح این نگرانیها را با مقامات تاجیک در میان گذارند.

نگرانیهای بین‌المللی در باره احتمال سرکوب مخالفان در تاجیکستان در حالیست که فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در این اواخر از افزایش فشارها بر اعضا و جانبداران خود خبر داده‌اند.

در آخر هفته گذشته این حزب در سایت خود نامه‌ای را از رئیس کمیته دین تاجیکستان به رئیس جمهور انتشار داد که ظاهرا در سال ۲۰۱۰ نوشته شده و در آن به "مبارزه با نهضتیها" نیز اشاره‌هایی شده است.

در این نامه از جمله آمده است: "...مقامات دولتی و مسئولین با حزب سیاسی خصوصیت دینی داشته سر و کار گرفته، هیچ گاه حزب را چون دین قبول ننمایند. زیرا نهضتیها آشکارا به دین تکیه نموده، می خواهند خود را خیرخواه و حمایتگر دین نشان بدهند."

"مبارزه با این گروه هیچ گاه باید به مبارزه به اسلام تبدیل نیابد (چنین جریانها در بعضی مسئله‌ها احساس می‌شود) که آن خطرزا است، زیرا جوهر دین اعتقاد مردم است."

پیش از این، در ماه آوریل یک سایت روسی "اسنادی"را منتشر کرد که حاکی از برگزاری یک جلسه محرمانه رئیس جمهوری تاجیکستان با مقامهای امنیتی و پلیس این کشور در باره راههای مقابله با افزایش نفوذ حزب نهضت اسلامی در تاجیکستان بود.

ولی مقامات تاجیکستان صحت این "اسناد" را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند. دولت تاجیکستان به شایعات و ابراز نظرهای مکرر فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، در باره افزایش فشارها بر این حزب هم واکنشی نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.