مخالفان دولت سوریه: حداقل ۱۹ نفر در حلب کشته شده اند

به روز شده:  15:14 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

حدود ۲۳۰۰۰۰ نفر از شهروندان سوری به کشورهای همسایه پناه برده اند و حدود ۱.۲ میلیون نفر دیگر از خانه های خود گریخته ولی در داخل سوریه آواره هستند

مخالفان دولت سوریه گفته اند که حداقل ۱۹ نفر در شهر حلب در اثر آتش توپخانه ارتش سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

حلب دومین شهر سوریه است و در شمال آن کشور قرار دارد.

در همین حال، محمد مرسی، رییس جمهور مصر در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عربی در قاهره گفته است که بشار اسد، همتای سوری او باید "با درس گرفتن از وقایع اخیر" از قدرت کناره گیری کند.

آقای مرسی گفت که نمایندگان کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، ایران و مصر به زودی برای گفتگو در خصوص بحران سوریه ملاقات خواهند کرد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد حدود ۲۳۰ هزار نفر از شهروندان سوری به کشورهای همسایه پناه برده اند و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دیگر از خانه های خود گریخته ولی در داخل سوریه آواره هستند.

اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه در اولین گزارش خود به سازمان ملل متحد گفته است که وضعیت سوریه به تدریج بدتر و بدتر شده است.

او گفت "آمار کشته شدگان تکان دهنده است، میزان تخریب به ابعاد فاجعه آمیز رسیده و رنج و محنت مردم بسیار زیاد است."

قرار است آقای ابراهیمی تا چند روز آینده به دمشق سفر کند.

در همین حال بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که دولت‌هایی که به سوریه سلاح ارسال می کنند "تنها به ادامه درد و رنج" کمک می کنند. او از کشور خاصی نام نبرد ولی روسیه بزرگترین تامین کننده سلاح دولت سوریه است.

با این حال، دولت سوریه نیز تعدادی از دولت‌های غربی را متهم کرده که به همراه عربستان سعودی و ترکیه سلاح‌های مختلفی را در اختیار شورشیان سوریه قرار می دهند.

در تحولی دیگر، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شده که ایران از طریق فضای هوایی عراق تسلیحات نظامی به سوریه ارسال می کند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، دولت آمریکا از عراق خواسته است که به ایران اجازه استفاده از حریم هوایی آن کشور برای پرواز به سوریه را ندهد.

ایران می گوید محموله های ارسال شده به سوریه تنها شامل مواد غذایی و دیگر کمک‌های بشردوستانه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.