چند فقره اتهام در پرونده جنجالی بو شیلای در چین

به روز شده:  16:53 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391
ونگ لی‌جون، رئیس پلیس سابق شهر چونگ‌کینگ

گفته شد که آقای ونگ تلاش داشت تا به سفارت آمریکا پناه ببرد

ونگ لی‌جون، رئیس پلیس سابق شهر چونگ‌کینگ و از افراد درگیر در بزرگ‌ترین رسوایی سیاسی سال‌های اخیر چین به گرفتن رشوه، سوء استفاده از قدرت و پیوستن به دولت ثالث متهم شده است.

در فوریه سال جاری، آقای لی‌جون برای مدتی کوتاه در کنسولگری آمریکا پناه گرفته بود.

این اقدام او تبعات سیاسی فراوانی در کشور داشت که از آن جمله می توان به سقوط سیاسی بو شیلای، رئیس آقای لی‌جون در چونگ‌کینگ اشاره کرد.

از مدتها پیش انتظار می رفت بو شیلای در جریان تغییر و تحولات پائیز امسال در کادر رهبری چین به سمت بالایی برسد اما او کوتاه مدتی پس از این ماجرا، از تمامی سمت‌های خود در حزب کمونیست چین برکنار شد و همسرش نیز به اتهام قتل نیل هیوود، یک بازرگان بریتانیایی در دادگاه محاکمه شد که او در جریان دادگاه به گناه خود اعتراف کرد و به اعدام تعلیقی محکوم شده است.

مارتین پیشنس، خبرنگار بی بی سی در پکن می‌گوید به نظر می رسد که اتهاماتی که به ونگ لی‌جون وارد شده برای پایان دادن به این رسوایی پیش از تغییر و تحولات در کادر رهبری چین باشد.

برکناری بو شیلای از رهبری حزب در استان چونگ کینگ پس از آن روی داد که ونگ لی‌جون، رئیس پلیس این استان یک روز کامل را در کنسولگری آمریکا در چنگدو سپری کرد.

گفته شد که آقای ونگ تلاش داشت تا به سفارت آمریکا پناه ببرد. رسانه‌های چینی گفتند که آقای ونگ پس از این که بو شیلای را در جریان تحقیقات پلیس از خانواده‌اش گذاشت، مورد غضب قرار گرفت و تنزل مقام یافت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.