هیات تحقیق خواستار نبش قبر یاسر عرفات شد

به روز شده:  08:22 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391
عرفات و بیوه

تحقیقات پیرامون مرگ عرفات با شکایت بیوه رهبر سابق فلسطینیان به جریان افتاده است

هیات تحقیق پیرامون مرگ یاسر عرفات، رهبر سابق فلسطینیان، خواستار نبش قبر او شده است.

روز چهارشنبه، ١٥ شهریور (٥ سپتامبر)، سخنگوی قضات فرانسوی مامور بررسی علت مرگ رهبر سابق فلسطینیان اعلام کرد که برای تکمیل تحقیقات در این زمینه، این هیات از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی خواستار اجازه سفر به رام الله، مرکز تشکیلات خودگردان و محل آرامگاه یاسر عرفات شده است.

این هیات همچنین درخواستی را برای کسب مجوز نبش قبر و نمونه برداری از جسد یاسر عرفات تسلیم مقامات فلسطینی کرده است. انتظار می رود پس از ورود هیات به رام الله، ماموران پزشکی قانونی فرانسه به نبش قبر و نمونه برداری از جسد عرفات مبادرت کنند.

تحقیقات پیرامون مرگ یاسر عرفات براساس شکایت قضایی سهی عرفات، بیوه رهبر سابق فلسطینیان، در ماه گذشته به جریان افتاد.

این شکایت پس از آن تسلیم شد که یک گروه از کارشناسان سوئیسی اعلام کردند که در لباس های باقی مانده از یاسر عرفات، از جمله چفیه معروف او، آثاری از ماده رادیواکتیو پلونیوم ٢١٠ یافت شده است.

پلونیوم ٢١٠ یک ماده به شدت سمی است که تنها در مراکز نظامی و تحقیقاتی یافت می شود و وجود آن در خارج از این مراکز، می تواند نشانه تلاش عمدی برای مسموم کردن افراد باشد.

کشف این ماده بار دیگر این نظریه را مطرح کرد که یاسر عرفات در اثر عوامل طبیعی نمرد بلکه، همچنان که بسیاری از فلسطینیان باور دارند، مرگ او نتیجه توطئه ای از سوی سرویس های مخفی اسرائیل بوده است.

خانم عرفات از تصمیم قوه قضاییه فرانسه برای تعیین یک هیات سه نفره از قضات تحقیق قدردانی کرده و در بیانیه ای، از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی خواسته است تا با این هیات همکاری کنند.

سهی عرفات با تاکید بر "استقلال بی چون و چرای هیات تحقیق" از تشکیلات خودگردان فلسطینی خواسته است تا از به جریان انداختن بررسی جداگانه و موازی خودداری ورزد.

آرامگاه عرفات

هیات تحقیق خواستار نبش قبر و نمونه برداری از جسد یاسر عرفات شده است

به نقل از مقامات تشکیلات خودگردان گزارش شده است که با درخواست سفر هیات تحقیق و صدور اجازه نبش قبر یاسر عرفات مخالفتی ندارند.

ماه گذشته، اتحادیه عرب از تصمیم محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان برای تشکیل یک کمیته بین المللی جهت رسیدگی به "مرگ مشکوک" یاسر عرفات حمایت کرد.

این تصمیم در واکنش به پخش گزارش یافته های کارشناسان موسسه فیزیک هسته ای دانشگاه لوزان سوئیس از تلویزیون الجزیره اتخاذ شد.

این گزارش حاوی یافت شدن آثار پلونیوم ٢١٠ در لباس های آقای عرفات بود هر چند کارشناسان سوئیسی تاکید داشتند که عوارض بیماری منجر به مرگ یاسر عرفات شامل نشانه های مسمومیت با این ماده نبود.

مرگ مشکوک

یاسر عرفات در ماه اکتبر سال ٢٠٠٤ به شدت بیمار شد و که منابع رسمی فلسطینی در آن زمان، بیماری او را ابتلای به آنفلوانزای شدید اعلام کردند.

با شدت گرفتن بیماری، رهبر فلسطینیان که دچار حالت تهوع، درد شدید در ناحیه شکم، اسهال و کاهش غیرعادی سلول های قرمز بود، برای درمان به بیمارستان نظامی پرسی در حومه پاریس انتقال یافت.

رهبر فلسطینیان کوتاه مدتی پس از ورود به بیمارستان، به کما رفت و در روز ١١ نوامبر درگذشت در حالیکه به گفته منابع رسمی، پزشکان با وجود انجام انواع آزمایش ها، قادر به تشخیص علت اصلی بیماری او نبودند.

عرفات

بیماری و مرگ عرفات شایعات متفاوتی را در پی داشته است

پس از مرگ یاسر عرفات، کالبد شکافی جهت تعیین علت مرگ صورت نگرفت اما هفته گذشته، یک وبسایت فرانسوی سندی را تحت عنوان گزارش پزشکی راجع به مرگ عرفات منتشر کرد که در آن آمده است که علایم بیماری رهبر فلسطینیان حاکی از مسمومیت یا ابتلای به بیماری ایدز نبوده است.

با این همه، بیماری نابهنگام فردی که سال ها به عنوان رهبر مبارزه فلسطینیان شناخته می شد و عامل اصلی در توافق صلح با اسرائیل و نخستین رئیس تشکیلات خودگردان بود، شایعات متعددی را در پی آورد.

بسیاری از فلسطینیان با اشاره به ناخرسندی مقامات اسرائیل از آنچه که خودداری عرفات از مقابله موثر با گروه های تندرو فلسطینی می دانستند، سرویس های اطلاعاتی اسرائیل را به قتل او متهم کردند.

در مقابل، منابع اسرائیلی این اتهام را کاملا رد کردند و برخی از آنها عوامل دیگری از جمله ابتلای عرفات به بیماری ایدز را مطرح ساختند.

یاسر عرفات در سال ١٩٢٩ از والدین فلسطینی در قاهره متولد شد و در طول تحصیل، به فعالیت های سیاسی روی آورد.

عرفات از پایه گذاران جنبش فتح بود و پس از پیوستن این جنبش به سازمان آزادیبخش فلسطین - ساف - به رهبری این سازمان برگزیده شد و عنوان رهبر اصلی فلسطینیان را به خود اختصاص داد.

در این سمت بود که یاسر عرفات توافقنامه صلح اسلو را با اسرائیل امضا کرد و از سال ١٩٩٤، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه را در دست گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.