موریتانی 'رئیس سازمان اطلاعات قذافی را به لیبی تحویل داد'

به روز شده:  11:31 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391
سنوسی

عبدالله سنوسی تحت تعقیب دولت لیبی، دادگاه کیفری بین‌المللی و دادگستری فرانسه بوده است

دولت موریتانی رئیس سازمان اطلاعات حکومت سابق لیبی را به آن کشور تحویل داده است.

روز چهارشنبه، ١٥ شهریور (٥ سپتامبر)، منابع خبری موریتانی گزارش کردند که دولت آن کشور با قبول درخواست لیبی برای استرداد عبدالله سنوسی، رئیس دستگاه اطلاعاتی حکومت سابق لیبی، موافقت کرده و او را به مقامات لیبی تحویل داده است.

عبدالله سنوسی از خویشاوندان معمر قذافی، رهبر سابق لیبی و برای مدتها، مسئول تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی آن کشور بود و از او با عنوان "دست راست قذافی" یاد می شد.

در سال ٢٠١١، دادستانی دادگاه کیفری بین المللی، در کنار معمر قذافی و پسرش، سیف الاسلام، این مقام امنیتی حکومت وقت لیبی را هم به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم و برای او حکم بازداشت بین المللی صادر کرد.

مقامات قضایی فرانسه نیز خواستار تحویل این مقام سابق لیبی بوده اند.

در همانحال، از زمان حکومت معمر قذافی، مقامات لیبیایی تاکید کرده‌اند که عبدالله سنوسی باید به دلیل جرایمی که علیه مردم لیبی مرتکب شده است در دادگاه های آن کشور محاکمه شود.

در پی سرنگونی حکومت معمر قذافی در لیبی، عبدالله سنوسی به کشور موریتانی گریخت و در ماه مارس سال جاری، خبر بازداشت او در موریتانی انتشار یافت.

اوایل ماه جاری، محمد ولد عبدالعزیز، رئیس جمهوری موریتانی اعلام کرد که عبدالله سنوسی به جرم ورود غیرقانونی به آن کشور محاکمه می‌شود.

سنوسی

از سنوسی با عنوان دست راست معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، نام برده می شد

با این همه، روز چهارشنبه، تلویزیون دولتی موریتانی و خبرگزاری رسمی آن کشور خبر استرداد آقای سنوسی به لیبی را منتشر کردند.

تلویزیون دولتی موریتانی با پخش یک خبر فوری، اعلام کرد که "مقامات موریتانی عبدالله السنوسی، رئیس سابق تشکیلات جاسوسی لیبی را به آن کشور تحویل داده اند."

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک مقام دولتی موریتانی، این خبر را تایید کرده است.

براساس این گزارش، عبدالله سنوسی به یک هیات لیبیایی به ریاست وزیر دادگستری آن کشور تحویل شده اما از محل نگهداری او خبری در دست نیست.

عبدالله سنوسی، شصت و سه ساله، متولد سودان است اما بعدا شهروندی لیبی را پذیرفت و برای مدتها، از او با عنوان رئیس اداره اطلاعات ارتش لیبی و از افراد مورد اعتماد معمر قذافی یاد می شد.

مخالفان حکومت وقت لیبی او را به برخورد بی رحمانه با مخالفان و منتقدان معمر قذافی در دهه های ١٩٧٠ و ١٩٨٠ متهم کرده اند.

در سال ١٩٩٩، دادگاهی در فرانسه، او را به اتهام دست داشتن در بمب‌گذاری در یک هواپیمای فرانسوی در سال ١٩٨٩ که یکصد و هفتاد کشته در پی داشت، به طور غیابی محاکمه و به زندان محکوم کرد.

در حال حاضر، سیف الاسلام قذافی نیز در لیبی زندانی است و به گفته مقامات آن کشور، در انتظار محاکمه به سر می برد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.