سومین شب ناآرامی در بلفاست

به روز شده:  11:41 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

یک دسته موسیقی طرفدار اتحاد بریتانیا و ضدکاتولیک جرقه ناآرامی‌ها را زده

دیشب، ٤ سپتامبر (١٤ شهریور)، در سومین شب ناآرامی‌ و درگیری‌های طرفداران اتحاد بریتانیا و ملی‌گرایان ایرلندی در بلفاست، تظاهرکنندگان با وسایل آتش‌بازی به پلیس حمله کردند. یک افسر پلیس به شدت در این حمله زخمی شده است.

در ناآرامی‌های سه شب گذشته بیشتر از ٦٠ مامور پلیس زخمی شده‌اند که کار ٧ نفر از آنان به بیمارستان کشیده شده است.

از ١٢ ژوئیه، که یک دسته موسیقی پروتستان و طرفدار اتحاد بریتانیا قطعه‌ای تحریک‌آمیز و ضدکاتولیک را در مقابل کلیسای کاتولیک سنت پاتریک بلفاست اجرا کرد، تنش در این شهر شدت گرفته است.

در این ناآرامی‌ها طرفداران اتحاد بریتانیا از سویی و ملی‌گرایان ایرلندی از سوی دیگر در مقابل یکدیگر صف‌آرایی می‌کنند و پلیس می‌کوشد که با پراکندن آنان مانع از درگیری میانشان شود.

بلفاست مرکز ایرلند شمالی است و ایرلند شمالی به همراه انگلستان، اسکاتلند و ولز پادشاهی متحده بریتانیا را تشکیل می‌دهند.

تنش‌های فرقه‌ای در ایرلند شمالی که مذهبی‌ترین بخش بریتانیا به شمار می‌رود، سابقه‌ای طولانی دارد. هم‌اکنون ٤٠ درصد جمعیت ایرلند شمالی کاتولیک و بیش از ٤٥ درصد آن پیرو شاخه‌های مختلف مذهب پروتستان هستند.

سابقه اختلافات این دو گروه عمده به اواسط قرن شانزدهم می‌رسد، زمانی که ایرلندی‌های عمدتا کاتولیک در برابر استعمار انگلیسی‌های پروتستان جنبش مقاومتی شکل دادند.

سرانجام انقلاب ایرلند در سال ١٩٢١ به تشکیل جمهوری مستقل ایرلند در جنوب جزیره ایرلند انجامید. کشوری که نزدیک به چهار پنجم این جزیره و بیش از دو سوم جمعیت آن را در اختیار دارد.

بیش از شصت مامور پلیس در این سه روز ناآرامی زخمی شده‌اند

اما استقلال جمهوری ایرلند از بریتانیا پایان درگیری در این منطقه نبود و ایرلند شمالی، که همچنان بخشی از بریتانیا باقی مانده بود، همچنان صحنه درگیری و ناآرامی باقی ماند.

منازعات میان ارتش جمهوری‌خواه ایرلند و دولت بریتانیا حوادثی جدی چون بمب‌گذاری در کنفرانس حزب محافظه‌کار برای ترور مارگارت تاچر، نخست‌وزیر وقت در سال ١٩٨٤ و اعتصاب غذای مرگبار اعضای ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در ١٩٨١را در برداشت.

در یکی از تکان‌دهنده‌ترین اتفاقات، که به "یکشنبه خونین" مشهور شد، ارتش بریتانیا در سال ١٩٧٢، ٢٦ فعال مدنی ایرلندی را به رگبار بست.

به رغم این که از اواخر دهه ١٩٩٠ مذاکرات صلح جریان داشته و ارتش جمهوری‌خواه در سال ٢٠٠٥ سلاح را بر زمین گذاشته، تنش میان طرفداران بریتانیای متحد و ملی‌گرایان ایرلندی در این منطقه به پایان نرسیده است.

در پی دور جدید ناآرامی‌ها یکی از افسران عالی‌رتبه پلیس از سیاستمداران خواسته است "پیش از آن که کسی به کشتن داده شود راه حلی بیابند."

سه روز پیش، همان دسته موسیقی که پیشتر با اجرای قطعه تحریک‌آمیز خود اعتراض کاتولیک‌های ایرلند را برانگیخته بود، با همراهی صدها تن از هوادارانش به رژه و اجرای موسیقی در خیابان پرداخت.

یک خانه و یک کلیسا حین این برنامه مورد حمله قرار گرفتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.