تظاهرات دو هزار معدنچی در آفریقای جنوبی

به روز شده:  13:59 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

کارگران اعتصابی آفریقای جنوبی از رقص و آواز برای بسیج خود و تقویت روحیه‌شان استفاده می‌کنند

حدود دو هزار کارگر معدنچی معادن ماریکانای آفریقای جنوبی برای جلب حمایت از اعتصابشان برای افزایش دستمزد دست به تظاهرات زده‌اند. از زمانی که پلیس در ماه گذشته با گشودن آتش ٣٤ معدنچی را کشت، این بزرگترین تجمع کارگران ماریکانا به شمار می‌آید.

کارگران معترض، که شدیدا تحت نظارت پلیس قرار دارند، می‌خواهند پشتیبانی سایر کارگران را، که هنوز به اعتصاب نپیوسته‌اند، جلب کنند.

روز دوشنبه ٥٠ نفر از کارگران، که به آنها اتهام جنجال‌برانگیز قتل زده شده بود، از زندان آزاد شدند، با این وجود هنوز ٢٢٠ کارگر دیگر در بازداشت پلیس به سر می‌برند. انتظار می‌رود این کارگران نیز فردا آزاد شوند.

کارن آلن، خبرنگار بی‌بی‌سی که در ماریکانا است، می‌گوید تظاهرکنندگان چوب‌هایی بلند در دست دارند و نیروهای پلیس با هلیکوپتر به گردشان حلقه زده‌اند.

شرکت لونمین، که سومین تولیدکننده بزرگ پلاتین در جهان است، در بیانیه‌ای گفته که کمتر از ٥ درصد کارگران در معادن ماریکانا به کار مشغولند. این شرکت در بیانیه خود گفته که در جستجوی "آرامش پایدار" برای معادن ماریکانا است.

معدنچیان ماه گذشته اعتصابی را آغاز کردند و خواستار افزایش دستمزد و به رسمیت شناخته شدن اتحادیه کارگری جدیدشان شدند. آنها اتحادیه قدیمی را به نزدیکی بیش از اندازه با شرکت لونمین، کارفرما، متهم می‌کردند.

ماه گذشته برخورد پلیس با معدنچیان به کشته شدن سی و چهار نفر از آنان انجامید

کارگران می‌خواهند که حقوقشان دست کم دو برابر آنچه هست بشود.

برخورد خشونت‌بار پلیس با اعتصابیون در ماه گذشته، که به کشته شدن ٣٤ معدنچی انجامید، مرگبارترین اقدامی است که از ١٩٩٤ و برقراری دموکراسی در آفریقای جنوبی، از پلیس این کشور سر زده است.

پلیس می‌گوید برای دفاع از خود در برابر جمعیت قمه به دست آتش گشوده، اما معدنچیان با رد این ادعا می‌گویند گلوله‌ها تنها برای شکستن اعتصاب شلیک شدند.

دادستانان پس از این واقعه ٢٧٠ معدنچی را به اتهام "تحریک پلیس" و در نتیجه دست داشتن در قتل همکارانشان بازداشت کردند. اتهامی که توسط برخی وکلا و سیاستمداران "عجیب و فریب" و "سوءاستفاده" از قانون خوانده شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.