تاکید دوباره حزب دموکرات آمریکا بر پایتختی بیت المقدس

به روز شده:  23:52 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

گردهمایی ملی حزب دموکرات برای رسمیت بخشیدن به نامزدی باراک اوباما در انتخابات برگزار می شود

حزب دموکرات آمریکا با انجام تغییراتی در سند گردهمایی ملی خود که در کارولینای شمالی برگزار می شود، بار دیگر برحمایت خود از خواسته اسرائیل برای به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس به عنوان پایتخت این کشور تاکید کرده است.

در روزهای گذشته عدم اشاره به بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل در سند گردهمایی ملی حزب دموکرات که با هدف رسمیت بخشیدن به نامزدی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود، با انتقاد جمهوری خواهان همراه بود.

این گردهمایی از سه شنبه آغاز شده است و آقای اوباما قرار است پنجشنبه در آن سخنرانی کند.

به گفته جمهوری خواهان، عدم اشاره به بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل نشان دهنده ضعف دموکرات ها در دفاع از اسرائیل است.

میت رامنی، نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه بارها آقای اوباما را به ضعف در برابر ایران و تعلل در دفاع از اسرائیل متهم کرده است.

به گفته آندرئا ساول، سخنگوی میت رامنی، آقای اوباما باید مشخص کند که آیا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل قبول دارد یا خیر؟

به گفته تحلیلگران، میت رامنی سعی دارد میان آقای اوباما و رای دهندگان یهودی که بیشتر آنها به طور سنتی طرفدار حزب دموکرات هستند، فاصله بیاندازد.

در سند سال ۲۰۰۸ حزب دموکرات نوشته شده بود "بیت المقدس پایتخت اسرائیل است و پایتخت این کشور باقی خواهد ماند."

با این حال، دموکرات ها امسال برای نشان دادن بی طرفی آمریکا در مذاکرات به بن بست کشیده شده فلسطینی ها با اسرائیل، نام بیت المقدس را از سند گردهمایی خود حذف کرده بودند.

بعضی از منابع نزدیک به ستاد انتخاباتی باراک اوباما گفته اند که او شخصا از دستیارانش خواسته تا مقدمات اصلاح سند حزب صورت گیرد.

اصلاحات صورت گرفته در سند حزب دموکرات در پی سه دور رای گیری شفاهی در دومین روز از برگزاری گردهمایی ملی این حزب صورت گرفت.

از دیگر موضوع های جنجالی در سند امسال حزب دموکرات، عدم اشاره به نام خدا بود که با اعتراض بعضی از اعضا مجددا در این سند قرار گرفت.

دموکرات ها با اصلاح سند گردهمایی خود از دولت خواستند به شهروندان کمک کند تا از "استعداد خدا دادی خود نهایت استفاده را ببرند."

بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا شاخص ترین سخنران دومین روز از برگزاری این گردهمایی است.

نامزدهای ریاست جمهوری دو حزب دموکرات و جمهوری خواه همواره از خواسته اسرائیل برای به رسمیت شناخته شدن پایتختی بیت المقدس حمایت کرده اند ولی هنگام ورود به کاخ سفید ترجیح داده اند این موضوع را به توافق میان اسرائیل و فلسطینی ها ارجاع دهند.

باراک اوباما قرار است پنجشنبه با حضور در گردهمایی ملی حزب دموکرات به طور رسمی نامزدی این حزب را بپذیرد.

از دیگر سخنرانان شاخص برنامه روز پنجشنبه، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکاست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.