گزارش ديدبان حقوق بشر درباره شکنجه چند ليبيايی توسط آمريکا

به روز شده:  00:12 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

در سال ۲۰۰۴، وزرات خارجه آمریکا نام این گروه را به فهرست تروریست ها اضافه کرده بود

دیدبان حقوق بشر در گزارشی نوشته است با ۱۴ بازداشتی اهل لیبی مصاحبه کرده که عده ای از آنها می گویند در زمان نگهداری در بازداشتگاه های آمریکایی در افغانستان، مورد شنکجه قرار گرفته اند.

این سازمان در گزارش ۱۵۶ صفحه ای خود می گوید این افراد، اعضای گروه های شورشی لیبی بوده اند که تلاش می کردند دولت معمر قذافی را سرنگون کنند.

گزارش شده است که بسیاری از آنها پیش از حملات ۱۱ سپتامبر به افغانستان رفته و عده ای از آنها با گروه القاعده در تماس بوده اند.

بازداشت شدگان این ارتباط ها را رد کرده اند.

حنان صالح، سخنگوی دیدبان حقوق بشر، درباره انتشار گزارش جدید این سازمان به بی بی سی عربی گفت که دولت آمریکا برخلاف خواسته این افراد ، آنها را به دولت لیبی مسترد کرده است.

خانم صالح همچنین گفت: "مهم است که یک تحقیق جنایی درباره روش های بازجویی که آمریکایی ها از آنها استفاده می کردند، صورت گیرد."

وی از دولت آمریکا خواست به این افراد غرامت بپردازد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز آمریکا، بسیاری از این افراد بازداشت شده اند و در حال حاضر در لیبی به سر می برند و حتی عده ای از آنها پست هایی در دولت جدید دارند.

دیدبان حقوق بشر سال گذشته از ماجرای این بازداشت شده ها باخبر شد، زمانی که دولت معمر قذافی برکنار شد و اسناد مربوط به این بازداشت ها در دسترس قرار گرفت.

دو نفر از کسانی که با دیدبان حقوق بشر صحبت کرده اند، گفتند در افغانستان و در بازداشتگاه تحت نظارت آمریکایی ها مورد شکنجه و القای حس خفگی قرار گرفته اند.

آنها از موارد دیگر شکنجه نیز خبر داده اند. به عنوان مثال در مواردی در سلول آنها موسیقی با صدای بلند، به مدت طولانی پخش می شده و یا ناچار بودند به مدت طولانی در اتاقک های بسیار کوچک زندانی باشند.

گزارش جدید سازمان دیدبان حقوق بشر تنها چند روز بعد از آن منتشر می شود که وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد نتیجه تحقیق سه ساله اش درباره استفاده سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، از این روش ها نشان داده، شواهد کافی وجود ندارد که بتوان فردی را مورد پیگرد قانونی قرار داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.