اخراج اعضای خارجی موسسه خیریه‌ای از پاکستان

به روز شده:  13:58 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391
مخفیگاه اسامه بن لادن

برخی منابع پاکستانی صندوق نجات کودکان را با عملیات منجر به شناسایی و قتل بن لادن مرتبط دانسته بودند

دولت پاکستان کارکنان خارجی یک موسسه خیریه بریتانیایی را از آن کشور اخراج کرده است.

روز پنجشنبه، ١٦ شهریور (٦ سپتامبر)، موسسه خیریه صندوق نجات کودکان Save the Children Fund که مرکز آن در بریتانیاست گفت که مقامات پاکستانی به این موسسه اطلاع داده اند تمامی کارمندان غیر پاکستانی خود را ظرف چهار هفته از این کشور خارج کند.

سخنگوی دفتر صندوق در پاکستان گفت که این دستور اوایل هفته جاری ابلاغ شد اما مقامات پاکستانی در مورد دلیل آن توضیحی ندادند.

مقامات صندوق در پاکستان اقدامات لازم برای اجرای دستور دولت را به جریان انداخته اند.

"صندوق نجات کودکان" تشکیلاتی بین المللی است و هدف از فعالیت خود را حمایت از کودکان، از جمله ارائه خدمات بهداشتی و آموزشی، مبارزه با فقر و تامین حقوق آنان در بسیاری از کشورهای جهان معرفی می کند.

این موسسه از اواخر دهه ١٩٧٩ در پاکستان فعالیت داشته است.

سخنگوی صندوق گفته است که در حال حاضر، علاوه بر شش کارمند خارجی موسسه، حدود دو هزار کارمند محلی در زمینه ارائه خدمات مختلف به دهها هزار کودک در پاکستان فعالیت دارند و پس از خروج کارکنان خارجی، این فعالیت ها ادامه خواهد یافت.

اگرچه مقامات پاکستانی در مورد دلیل دستور اخراج کارکنان خارجی صندوق نجات کودکان توضیحی نداده اند اما برخی رسانه های محلی، این موسسه را با عملیات شناسایی و قتل اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، مرتبط دانسته اند.

در ماه مه سال ٢٠١١، نیروهای کماندوی ارتش آمریکا مخفیگاه اسامه بن لادن در داخل خاک پاکستان را هدف حمله قرار دادند و پس از کشتن رهبر شبکه القاعده، جسد او را هم با خود بردند.

ناخرسندی پاکستان

کودکان پاکستانی

صندوق نجات کودکان گفته با اتکا به کارکنان بومی به خدمات خود به هزاران کودک پاکستانی ادامه می دهد

این عملیات بدون اطلاع دولت پاکستان به اجرا گذاشته شد و اعتراض مقامات پاکستانی را در پی آورد. به گفته آنان، اعزام نیروهای آمریکایی به داخل خاک پاکستان به منزله نقض حق حاکمیت دولت این کشور بود.

در ماه های بعد، گزارش شد که در جریان شناسایی اسامه بن لادن، سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده از کمک یک پزشک پاکستانی به نام شکیل افریدی برخوردار شده بودند.

دکتر افریدی متهم بود که با راه اندازی یک برنامه جعلی واکسیناسیون، توانست نمونه دی‌ان‌ای اسامه بن لادن را به دست آورد و برای تایید هویت او، در اختیار سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - قرار دهد.

در ماه مه سال جاری، دادگاهی در پاکستان شکیل افریدی را درارتباط با اتهام خیانت به کشور مجرم شناخت و به سی و سه سال حبس محکوم کرد اما وکلای دکتر افریدی از این حکم فرجام خواسته اند.

این محکومیت انتقاد برخی مقامات آمریکایی را در پی آورد اما بعدا، به نقل از مقامات قضایی پاکستان گزارش شد که این محکومیت با نقش شکیل افریدی در ماجرای شناسایی بن لادن مرتبط نبوده بلکه به پرونده روابط او با رهبر یک گروه اسلامگرای تندرو ارتباط داشته است.

در هفته های اخیر، برخی از رسانه های خبری پاکستان گفته بودند که سازمان سیا از صندوق نجات کودکان به عنوان پوششی برای عملیات شناسایی بن لادن استفاده کرده بود اما سخنگوی صندوق این گزارش ها را به شدت تکذیب کرده است.

در دست کم دو سال اخیر، برخی از موسسات خیریه فعال در پاکستان از مشکلاتی در راه قعالیت خود خبر داده اند.

به گفته خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در اسلام آباد، خشونت و ناآرامی در پاکستان باعث جابجایی و بیجایی شماری از مردم شده و کمبود امکانات رفاهی داخلی، آنان را به خدمات این موسسات نیازمند کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.