پلیس: تاخیر در اطلاع رسانی کار آتشنشان ها را دشوار کرد

به روز شده:  16:46 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391
ماشین آتشنشانی

پولیس می‌گوید تأخیر در اطلاعرسانی به توسعه دامنه حریق در بخش عمده فروشی بازار "کاروان" منجر شده است

پلیس تاجیکستان می‌گوید که تأخیر در اطلاع رسانی به اداره امور آتش نشانی موجب توسعه دامنه آتش سوزی در بازار "کاروان" در جنوب پایتخت این کشور شده است.

در این آتش سوزی، که شب گذشته در بخش عمده‌فروشی این بازار رخ داد، یک نفر جان خود را از دست داده و چهار تن دیگر با جراحتهای سوختگی در بیمارستان بستری شده‌اند.

مسئولان بازار می‌گویند که دارایی ها و اموال بیش از ۲۰۰۰ تاجر در این حادثه تلف شده است.

سایت وزارت کشور تاجیکستان بعد از ظهر روز پنج‌شنبه ‌۶ سپتامبر خبر داد که مأموران بازار "کاروان" تنها پس از گذشت ۴۰ دقیقه از وقوع آتش سوزی از مأموران آتشنشانی درخواست کمک کرده‌اند.

در اطلاعیه وزارت کشور آمده است: "خاموش نمودن سوختار از آن سبب دشوار گردید که از لحظه سر زدن تنها بعد از سپری گردیدن مدت زیاده از ۴۰ دقیقه به خدمات (اداره) آتش نشانی خبر داده شده است. غیر از این، وزیدن شمال سخت و موجود بودن مقدار زیاد ارزشهای مادی نیز در خاموش نمودن سوختار تأثیر منفی گذاشت."

مسئولان بازار "کاروان" نیز در یک نشست خبری اذعان کردند که آنها دو ماشین آتش نشانی داشته و نخست سعی کرده‌اند که آتش را با نیروی خود خاموش کنند.

آتشسوزی در بخش عمده فروشی بازار "کاروان" خشم صدها بازارنشین را بر انگیخت

ولی به گفته حلیمه مولاناوا، رئیس این بازار، با افزایش شعله‌های آتش آنها وادار شده‌اند که برای کمک به اداره امور آتش نشانی مراجعه کنند.

به گفته این وزارت، آتش در شب گذشته بیش از پنج هزار متر مربع از بازار را که دکانهای حاوی کالا در آن واقع بودند، خراب کرده است.

اما برای حفظ مال و اشیا و اموال شهروندان از حریق و "راه ندادن به دزدی و غارتگری و تله و تاراج" در محل حادثه بیش از دو هزار نیروی پلیس دست به کار شده‌اند و در نتیجه "مال و محصولات صاحبکاران بازار در مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع" نجات داده شده است.

برای فرو نشاندن آتش سوزی گروههای آتش نشانی از نواحی حومه شهر دوشنبه، از جمله ناحیه‌های وحدت، حصار و رودکی نیز به شهر دوشنبه اعزام شده بودند.

در مجموع، به گفته منابع پلیس، ۲۹ ماشین آتش نشانی، ۱۶ ماشین آبرسان، کارمندان اداره امور آتش نشانی و نهادهای امور داخلی در فرو نشاندن آتش شرکت کرده‌اند.

محمد‌الله اسدالله یف، سخنگویی وزارت امور داخلی، به بی بی سی گفت که مأموران پلیس شب گذشته کار خود را با موفقیت انجام داده‌اند و امروز وضعیت به اعتدال درآمده است.

این در حالیست که عده‌ای از تاجران بازار "کاروان" که از آتش سوزی خسارت دیده‌اند از سرقت اموال و کالاهای دوکانهای خود شکایت کرده‌اند.

یک زن ساکن شهر که در بازار "کاروان" دکان داشته است، می‌گوید که در جریان آتشسوزی افرادی دست به سرقت و غارت اموال بازاریان زده‌اند.

یک جوان تاجر نیز به بی بی سی گفت: "من به مبلغ ۷۰ هزار دلار بار (کالا) در دکانم داشتم. اما از این دکان اکنون هیچ اثری از بار و از آتش سوزی نیست. لااقل خاکسترش هم نیست، که گوییم بارهایم کاملاً سوخته باشد."

مسئولان می‌گویند در آتشسوزی بازار "کاروان" بیش از 2000 تاجر خسارت مالی دیده اند

آتش سوزی در بخش عمده‌فروشی بازار حوالی ساعت ۱۷:۴۰ به وقت محلی آغاز شده و گروههای آتش نشان تا صبح امروز مشغول فرو نشاندن آتش بودند.

مسئولان بازار می‌گویند که در این حادثه بیش از دو هزار تاجر خسارت مالی دیده‌اند.

صبح روز پنج‌شنبه‌، صدها نفر از بازاریان در اعتراض به آنچه بی توجوهی مقامات به این حادثه خوانده‌اند، دست به تظاهرات و راه‌پیمایی زدند. در واکنش به این اعتراضات دولت و مسئولان بازار وعده کمک به آسیب‌دیدگان را کرده‌اند.

برای تحقیق عوامل آتش سوزی و ارزیابی خسارت وارده از آن، گروهی کاری از جمله نمایندگان وزارت امور داخلی، کمیته امنیت، دادستانی کل و کمیته امور اضطراری تاجیکستان تأسیس شده و مشغول کار است.

بخش عمده‌فروشی بازار "کاروان"، واقع در کنار چپ راه دوشنبه-قرغانتپه در گذشته یکی از شولغترین بخشهای این بازار محسوب می‌شد.

اینجا مکانی بود که بسیاری از بازاریان کالاهای ارزان چینی را به طور عمده به فروش می‌گذاشتند و صدها تاجر دیگر از این جا کالاها را برای فروش در محلات دیگر تاجیکستان دریافت می‌کردند.

بازار "کاروان" از بزرگترین بازارهای تاجیکستان و مکان کار و دریافت روزی صدها نفر از خانواده‌های فقیر در این کشور فقرزده آسیای میانه‌ محسوب می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.