آتش سوزی بزرگترین بازار تاجیکستان به نارضایتی بازاریان دامن زد

به روز شده:  11:18 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391

آتش سوزی در بازار؛ اعتراض شهروندان دوشنبه به 'بی توجهی دولت'

در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، صدها نفر از بازاریان و شهروندان در اعتراض به آتش سوزی بازار کاروان دست به تظاهرات زدند. بازار کاروان، یکی از بزرگترین بازارهای عمده فروشی کشور، دیشب در آتش سوخت.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

آتش سوزی که شب گذشته در بازار کاروان، در جنوب شهر دوشنبه، رخ داد، موجب نارضایتی کم سابقه تاجران و فروشندگان این بازار شده است.

یک منبع در بازار "کاروان" به بی بی سی گفت که امروز دروازه بازار بسته است و صدها نفر از تاجران معترض در آن جا گردهم آمده‌اند.

شاهدان عینی می‌گویند که صبح روز پنج‌شنبه‌ ۶ سپتامبر عده زیادی از فروشندگان زیاندیده از این آتش سوزی، بویژه زنهای بازار‌نشین، در اعتراض به آن چه بی توجهی مقامات به این حادثه و جبران خسارات ناشی از آن می‌خوانند، دست به راه‌پیمایی زده‌اند.

مقیاس آتشسوزی شب گذشته بمراتب بزرگتر از حوادث مشابه در گذشته بوده است

همچنین، به گفته شاهدان عینی، تقریباً ۷۰ تا ۱۰۰ نفر از مردم ناراضی ساعاتی به سمت کارخانه نساجی و مرکز شهر حرکت می‌کردند.

آنها هیچ گونه شعاری در دست نداشتند، ولی از پیش و پس مأموران پلیس آنها را همراهی می‌کردند. گفته می‌شود، مقصد این افراد احتمالاً کاخ ریاست جمهوری بوده است.

ولی مأموران دولتی معترضان را در اتوبوسها سوار کرده و دوباره به سمت بازار "کاروان" برده‌اند. خبرنگار بی بی سی می‌گوید که در نزد کارخانه نساجی شهر دوشنبه مأموران پلیس راه معترضان را بسته و اجازه حرکت به مرکز شهر را ندادند.

محمدسید عبیدالله‌اف، شهردار دوشنبه و رئیس مجلس ملی تاجیکستان، شخص دوم در رهبری کشور گفته است که با بازاریان معترض در بازار ملاقات خواهد کرد.

به گفته برخی از معترضان، آقای عبیدالله‌اف پیشتر در نزد ساختمان سیرک تلاش کرده بود با آنها ملاقات کند، ولی مردم معترض هیاهو بپا کرده و به حرف او گوش نداده‌اند.

آقای عبیدالله‌اف در نزد کارخانه نساجی دوباره تلاش کرده است با معترضان ملاقات کند. او از جمله از آنها خواسته است که به بازار "کاروان" برگردند تا او با رئیسانشان صحبت کند، ولی مردم به حرف او گوش نداده‌اند.

در همین حال، برخی از معترضان از سرقت اموالشان خبر داده‌اند. یک زن ساکن شهر که در بازار "کاروان" دکان داشته است، می‌گوید که در جریان آتش سوزی افرادی دست به سرقت و غارت اموال بازاریان زده‌اند.

یک جوان تاجر به بی بی سی گفت: "من به مبلغ ۷۰ هزار دلار بار (کالا) در دکانم داشتم. اما از این دکان اکنون هیچ اثری از بار و از آتشسوزی نیست. لااقل خاکسترش هم نیست که بگوییم بارهایم کاملاً سوخته باشد."

ضمناً، برخی از مأموران پلیس از فعالیت خبرنگاران، از جمله به هنگام عکسبرداری و صحبت با معترضان، مانع شده و خبرنگاران را گفته‌اند که دستگاههای ضبط و عکاسی و تلفنهای همراه خود را خاموش کنند.

یک مأمور پلیس با برخوردی خشن و تهدیدآمیز دست خبرنگار بی بی سی را به پشت تاب داده و تلاش کرده است دستگاه ضبط ویدییو را از او مصادره کند که در نتیجه، دستگاه به زمین افتاده و صدمه دیده است.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که مأموران همه راهها به سمت بازار "کاروان" را بسته و از رفت و آمد مردم و وسایل حمل و نقل به آن سو مانع می‌شوند.

حرکت در برخی از خیابانهای شهر به دلیل تراکم وسایل حمل و نقل محدود شده است.

آتش سوزیهای مکرر

در حادثه آتش سوزی که شب گذشته رخ داد، دهها دکان حاوی کالاهای فروشی به کام حریق رفته است. رسماً در باره تلفات جانی گزارش نشده است، ولی برخی منابع گفته‌اند که دست کم سه نفر در این آتش سوزی کشته و زخمی شده‌اند.

یک شاهد عینی به بی بی سی گفت که شب‌هنگام جسد یک نفر را در محل آتش سوزی به چشم خود دیده است. خبرگزاریها از قول رمضان رحیم‌اف، وزیر امور داخلی، نیز آورده‌اند که در این حادثه تنها یک نفر جان خود را از دست داده و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این افراد هنگامی که تلاش می‌کردند اموال خود را از کام حریق نجات دهند، در اندامشان زخمهای سوختگی گرفته و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

شب گذشته، صدها ساکن شهر دوشنبه دود غلیظی را بر فراز این بازار مشاهده کردند. آتش سوزی در بخش عمده‌فروشی این بازار رخ داده است.

بازرگانان از مناطق مختلف کشور از این قسمت بازار کالاها و مواد مورد نیاز را برای فروش بعدی در دکانهای خود با نرخ نسبتاً ارزان خریداری می‌کردند.

بازار "کاروان" که از بزرگترین بازارهای تاجیکستان است، برای هزاران خانواده در این کشور فقرزده آسیای مرکزی محل کار و دریافت روزی محسوب می‌شود.

گزارش شده است که ماشینهای اداره آتش نشانی شهر دوشنبه شب گذشته در حال فرو نشاندن آتش سوزی بودند. خبرنگار بی بی سی که صبح زود از محل دیدن کرد، می‌گوید که آتشسوزی فرو نشانده شده بود، ولی جای، جای زبانه‌های آتش را همچنین می‌شد دید.

هنوز علت این آتش سوزی روشن نیست. این بار نخست نیست که در بازار کاروان و بازارهای دیگر شهر دوشنبه آتش سوزی اتفاق می‌افتد. از جمله در ماه اوت سال گذشته نیز در این بازار آتش سوزی رخ داده بود.

در اکثر موارد آتش سوزیها در گذشته گفته می‌شد که علت اصلی وقوع این حوادث نواقص در وسایل برقی است. اما این بار، به گفته شاهدان عینی، مقیاس آتش سوزی بمراتب بزرگتر است و عده زیادی از بازاریان را خشمگین کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.