اعطای جایزه رودکی به سفیر ایران در تاجیکستان

به روز شده:  11:28 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391
علی‌ اصغر شعردوست

علی‌ اصغر شعردوست اولین تبعه ایرانیست که جایزه به نام رودکی را گرفته است

علی‌ اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان، جایزه عالی ادبی و فرهنگی و معماری دولت تاجیکستان به نام استاد ابوعبدالله رودکی را دریافت کرد.

این جایزه صبح پنج‌شنبه‌ ۶ سپتامبر در کاخ ملت شهر دوشنبه از جانب امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به آقای شعردوست اعطا شده است.

به گفته بهر‌الدین میرزایف، یاور سفیر ایران در تاجیکستان، علی‌ اصغر شعردوست برای رساله "چشم‌انداز شعر امروز تاجیکستان" و ترغیب و انتشار ادبیات تاجیک در ایران این جایزه عالی را به دست آورده است.

آقای میرزایف تأکید کرد که سفیر ایران در تاجیکستان نخستین تبعه ایرانی است که چنین جایزه عالی دولت تاجیکستان را به خود اختصاص می‌دهد.

ضمناً، در کنار علی‌ اصغر شعردوست، نخبگان و فرهنگیان سرشناس تاجیک، از جمله شاعران احمدجان رحمت‌زاد و جوره هاشمی، برای کتابهای اشعار خود امروز سزاوار این جایزه شده‌اند.

جوره هاشمی از شاعران سرشناس ادبیات بچگانه تاجیکستان بوده و سالیان طولانی در نشریه‌های ویژه بچگان در دوران شوروی، چون "مشعل" و "پیئونر تاجیکستان" فعالیت کرده و مجموعه اشعار کودکانه او بارها منتشر شده است.

در میان برندگان جایزه رودکی امروز اسامی بهادر میرعلی بیک اف، هنرپیشه تئاتر روسی مایاکوفسکی، فیض‌علی حسن اف، آوازخوان و محمدرحیم کریم اف، معمار دروازه‌های "باغ ارم" شهر دوشنبه نیز ذکر شده است.

جایزه دولتی رودکی در دوران اتحاد شوروی در تاجیکستان تأسیس شده و آن به عنوان جایزه معتبر و ارزشمند برای چاپ آثار ناب و ارزشمند و هنر کم‌نظیر به شاعران و نویسندگان و اهل هنر اعطا می‌شد.

در پی فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ و کسب استقلال تاجیکستان که جنگ داخلی و بحران شدید اقتصادی را در پی داشت، برخی بر این باورند که به ارزش و منزلت این جایزه لطمه وارد شده است.

مبلغی که برای برندگان این جایزه در سالهای پیش پرداخت می‌شد، ناچیز بود. حالا به گفته گلنظر کلدی، شاعر سرشناس و معاون رئیس کمیته جایزه به نام رودکی، نفوذ و اعتبار این جایزه بالا رفته است.

از جمله، مبلغی که به برندگان این جایزه اعطا می‌شود، به سه هزار دلار رسیده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.