مالک بزرگ ترین بازار تاجیکستان: "احتمال عمدی بودن آتش سوزی در بازار وجود دارد"

به روز شده:  12:13 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391
آقای مشرب اف

آقای مشرب اف می‌گوید که تاجران برای پنج سال از پرداخت اجاره‌پولی برای دوکانها معاف خواهند شد

نورشید مشرب اف، مؤسس و مالک اصلی بازار "کاروان"، از بزرگتیرین بازارهای پایتخت تاجیکستان، گفته است که احتمال عمدی بودن آتش سوزی شب گذشته در این بازار وجود دارد.

آقای مشرب اف که روز پنج‌شنبه‌ ۶ سپتامبر نشستی خبری در شهر دوشنبه برگزار کرد، گفت در محل شروع آتش سوزی وسایل برقی موجود نبوده است. همچنین آتش سوزی "از سه-چهار نقطه بازار" شروع شده است.

اما مقامات رسمی هنوز اطلاعی در باره سببهای این آتش سوزی پخش نکرده‌اند. کمیسیونی ویژه برای تحقیق این حادثه تأسیس شده است.

آقای مشرب اف گفت که در بازار به دلیل این که قبلاً هم آتش سوزی رخ داده بود، مسئولان دوربینهای مداربسته گذاشته بودند و نوارهای ویدیویی در اختیار پلیس قرار داده شده است.

وی در حالی که از تاجران زیاندیده عذرخواهی می‌کرد، گفت که دکانهای خراب‌شده در آتش سوزی در طول یک ماه با مبلغ صاحب بازار و با کیفیت بهتر بازسازی خواهند شد. به گفته او، طرح بازار نیز عوض خواهد شد.

آقای مشرب اف همچنین اعلام کرد که طبق تحقیقات مقدماتی بیش از ۲۰۰۰ تاجر در این آتش سوزی زیان دیده‌اند: "پیش از همه خود ما، صاحبان بازار، از این حادثه ضرر دیدیم."

وی اعلام کرد که تاجران آسیب‌دیده برای پنج سال از پرداخت مبلغ اجاره دکانها معاف خواهند شد. همچنین، بانکهای تاجیکستان موافقت کرده‌اند که مهلت بازپرداخت وامهای تاجرانی را که از بانکها قرض گرفته‌اند، برای دو سال تمدید کنند.

وعده‌های شهردار دوشنبه

پیشتر، شهردار دوشنبه نیز به تاجران بازار "کاروان" وعده داده بود که در مدت یک ماه دکانهای خراب‌شده در بخش آتش گرفته این بازار بازسازی خواهند شد.

پلیس با معترضان و خبرنگاران برخورد خشن کرده است

محمدسید عبیدالله‌اف که در نزد تاجران معترض این بازار سخنرانی می‌کرد، همچنین آنها را متقاعد ساخته که مهلت بازپرداخت وامهای گرفته بازاریان از بانکها تمدید خواهد شد. یک مقام بانک ملی نیز در این جا حضور داشته است.

آقای عبیدالله‌اف که همزمان رئیس مجلس علیای پارلمان تاجیکستان و شخص دوم در رهبری تاجیکستان است، به گردهم آمدگان وعده کرده است که افراد مقصر در این آتش سوزی و مسئولان بازار تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

همچنین او وعده داده است که "در زودترین فرصت کمیسیون ویژه‌ای از جمله کارمندان انتظامی، تاجران و مسئولان ذی‌دخل برخی از وزارتخانه‌ها تأسیس یافته و خسارات وارده از آتش سوزی را مشخص خواهد کرد."

این نخستین حادثه آتش سوزی در بازار "کاروان" نبوده است که منجر به مفلس شدن بسیاری از تاجران و بازرگانها می‌شود. در گذشته نیز این گونه حوادث اتفاق افتاده و به گفته تاجران خشمگین، کسی حتی برای سهل‌انگاری مجازات نشده است.

"برخورد خشن"

صبح روز پنج‌شنبه‌ ۶ سپتامبر که گروههای آتش نشانی همچنان مشغول خاموش کردن زبانه‌های آتش در بازار "کاروان" بودند، شمار زیادی از تاجران که دکانهای آنها به کام آتش فرو رفت، در نزد این بازار تجمع کردند.

طبق تحقیقات مقدماتی، بیش از دو هزار تاجر در این آتش سوزی زیان دیده‌اند

سپس، شماری از معترضان به سوی مرکز شهر روانه شدند، تا با شهردار دوشنبه مالاقات کنند. راه بیش از ۱۰۰ نفر از این افراد را کارمندان انتظامی در نزدیکی کارخانه نساجی شهر دوشنبه بستند و آنها را در اتوبوسها بازپس بردند.

مأموران پلیس همراه با کارمندان امنیتی با وجود پافشاری افراد گردهم آمده از ادامه‌ راه‌پیمایی آنها به سمت مرکز شهر جلوگیری کردند.

بسیاری از تاجران معتقدند که کسی بازار را عمداً آتش زده و آنها خواستار یافتن و مجازات عاملان این حادثه شده‌اند. یک زن گفت که وی اکنون برای همیشگی زیر بار قرض خواهد ماند، زیرا برای وارد کردن مواد فروشی وی از بانک وام زیادی گرفته بود.

این زن به مأموران پلیس گفت که به وی اجازه دهند، تا نزد شهردار برود و حرف خود را به او بگوید. اما با این وجود، کارمندان پلیس از این کار مانع شدند.

به گفته شاهدان عینی، مأموران پلیس از صحبت برخی از خبرنگاران با افراد معترض نیز مانع شده و با برخی از معترضان و خبرنگاران برخورد خشن کرده‌اند.

برخی از مأموران پلیس گفتند که خبرنگاران حق صحبت با تظاهرکنندگان و اجازه عکس برداری آنها را ندارند. شاهدان می‌گویند که یک مأمور پلیس از عکسبرداری خبرنگاران بی بی سی مانع شده و آنان را توهین کرده است.

مأموران پلیس همچنین سیم‌الدّین دوست اف، روزنامه‌نگار معروف و مؤسس نشریه "نگاه" و خبرگزاری "تاجنیوز" را، بازداشت کرده و با خود برده‌اند.

پیشتر از این حادثه، کارمندان پلیس زین الدین عارفی، خبرنگار این خبرگزاری را نیز برای عکسبرداری و صحبت با بازاریان معترض بازداشت کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.