'دست کم پنج کشته' در انفجار بمب دمشق

به روز شده:  16:38 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

خشونت‌های سوریه در ماه‌های اخیر پیوسته تشدید شده‌اند

بنا به گزارش‌های رسیده از رسانه‌های دولتی سوریه و مخالفان دولت، امروز انفجار دو بمب دمشق، پایتخت سوریه، را لرزاند.

بنا به اعلام تلویزیون دولتی سوریه انفجار یک موتورسیکلت در محله رکن‌الدین دمشق، نزدیک مرکز پایتخت، به کشته شدن دست کم پنج نفر از نیروهای امنیتی منجر شد.

ساعاتی پس از انفجار نخست، یک ماشین بمبگذاری‌شده نیز در محله مزه، در نزدیکی وزارت اطلاعات منفجر شد. هنوز اطلاعی از تلفات احتمالی این انفجار در دست نیست.

همزمان با این انفجارها فعالان مخالف دولت سوریه می‌گویند در درگیری‌های روز جمعه در سراسر کشور ٥٥ نفر کشته شده‌اند.

رییس صلیب سرخ بین‌الملل امروز گفته است که گفتگوهای "مثبتی" با بشار اسد، رییس جمهور سوریه داشته است. او گفته است که تمرکز گفتگو بر رفع موانع ارسال کمک و همچنین تامین دسترسی امدادرسان‌ها بوده است.

مقامات سوری گفته‌اند بمب اول پس از پایان نماز جمعه و در حالی که نمازگزاران مسجد را ترک می‌کردند، منفجر شد.

اما گروه ناظران حقوق بشر سوریه گزارش داده که یک گشت امنیتی هدف این حمله بوده است. به گفته آنها، این انفجار علاوه بر پنج کشته، شش نفر دیگر از نیروهای امنیتی را نیز مجروح کرده است که حال بعضی از آنها وخیم است.

به گزارش آسوشیتدپرس این انفجار به یک درمانگاه و همچنین شش ماشین نیز آسیب رسانده است. علاوه بر این شیشه‌های اطراف نیز شکسته شده‌اند.

مخالفان از نقاط دیگر دمشق گزارش می‌دهند که دولت محلات جنوبی شهر، از جمله اردوگاه پرتراکم آوارگان فلسطینی در یرموک را زیر آتشی سنگین قرار داده است.

مقامات سازمان ملل روز گذشته اعلام کردند که یکی از کارکنان این سازمان به همراه پسرش در خانه خود کشته شده است.

رییس صلیب سرخ بین‌الملل که از مناطق روستایی اطراف دمشق بازدید کرده، گفته است از "حجم بالای حملات مسلحانه" شوکه شده و برایش تردیدی باقی نمانده است که سوریه به جنگ داخلی درغلتیده است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل گفته است که بیش از ٢٤٦ هزار سوری به کشورهای همسایه گریخته‌اند. تخمین زده می‌شود که علاوه بر این بیش از یک میلیون نفر در کشور آواره شده و دو و نیم میلیون نفر هم نیازمند کمک‌های بشردوستانه باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.