آمادگی شرکت بیمه به پرداخت غرامت به بازاریان زیاندیده در تاجیکستان

به روز شده:  14:06 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

در پی آتش سوزی در بازار "کاروان" دست کم دو هزار تاجر خسارات مالی دیده‌اند

"تاجیک سغورته"،(تاجیک بیمه) شرکت دولتی بیمه در تاجیکستان، می‌گوید که آماده پرداخت غرامت به تاجران زیاندیده از آتش سوزی بازار "کاروان" است.

تهمینه دولت اوا، معاون رئیس این شرکت، روز جمعه 7 سپتامبر در صحبت با بی بی سی گفت که از دیروز بیشتر کارمندان این شرکت به محل بازار "کاروان" اعزام شده و مشغول تهیه اسناد ضروری برای پرداخت جبران به آسیب‌دیدگان هستند.

ولی به گفته وی، جبران تنها به آن عده از تاجرانی پرداخته می‌شود که فعالیتهای تجاری و کالاهای خود را از قبل بیمه کرده بودند.

"اسناد سوخت"

خانم دولت اوا افزود: "ما نمی‌توانیم به مشکلات همه آسیب‌دیدگان رسیدگی کنیم. تنها آن نفرانی از حق دریافت بیمه برخوردارند که با شرکتهای بیمه سازشنامه (قرارداد) امضا کرده و مبلغ بیمه را پرداخته‌اند."

در همین حال، برخی از تاجران می‌گویند که آنها کالاهای خود را بیمه کرده‌اند، ولی در آتش سوزی بازار "کاروان" اسناد ضروری آنها نیز سوخته است.

تهمینه دولت اوا می‌گوید که در این امر مشکلی وجود ندارد: "تاجران به کارمندان ما می‌توانند زمان امضای قرارداد بیمه خود را بگویند و ما از آرشیو این اسناد را پیدا کرده و بر اساس آنها، به زیاندیدگان جبران پرداخت خواهیم کرد."

موضوع بیمه فعالیتهای تجاری در تاجیکستان از مدتها قبل مطرح است. بعد از هر یک حادثه آتش سوزی در بازارها این موضوع مطرح می‌شود، ولی دیرتر باز هم آشکار می‌شود که بیشتر تاجران از بیمه کردن کالاها و فعالیتهای تجاری خود صرف نظر کرده‌اند.

این در حالی است که به گفته خانم دولت اوا، با توجه به میزان مبلغ بیمه، آنها امکان دارند کلیه خسارات مالی تاجران را جبران کنند.

فیروز سعیداف، کارشناس مسائل اجتماعی، نیز می‌گوید که در کلیه کشورها تاجران بدون قرارداد بیمه نمی‌تواند پرداخت جبران را انتظار داشته باشند: "این امر معمولی است و در آینده تاجران تاجیک باید به این موضوع بیشتر توجه کنند."

"اوضاع فوق العاده"

در همین حال، جمشید یوسفیان، معاون رئیس بانک ملی تاجیکستان، به بی بی سی گفت که شام روز پنجشنبه رهبران بانکهای مختلف در جلسه مشترَکی تصمیم گرفته‌اند که زمان بازپرداخت بدهیهای تاجران زیاندیده از آتش سوزی بازار "کاروان"را تمدید کنند.

فیروز سعیداف

فیروز سعیداف افزایش قیمتها در بازارهای تاجیکستان در پی آتش سوزی در "کاروان"را برای مدت کوتاهی بعید نمی‌داند

وی گفت: "در این زمینه کارها شروع شده است و حالا فهرست افراد زیان دیده تهیه می‌شود. همه بانکها و صندوقهای وام‌دهنده برای تمدید زمان بازپرداخت بدهیها آمادگی خود را ابراز داشتند."

آقای یوسفیان افزود که معمولاً در قراردادها برای دریافت قرض وضعیت فوق العاده ذکر می‌شود. در این گونه وضعیت همیشه احتمال تمدید زمان بازپرداخت بدهیها وجود دارد. آتش سوزی هم از جمله پیشامدهای غیرمنتظره است.

در پاسخ به این سؤال که آیا این امر به بودجه بانکها خسارت وارد نمی‌کند، آقای یوسفیان گفت که برای جبران این گونه خسارات بانکها معمولاً مبالغی را در اختیار دارند.

ضمناً، نورشید مشرب اف، مؤسس و مالک اصلی بازار "کاروان"، روز پجن شنبه در یک نشست مطبوعاتی اظهار داشت که دکانهای خراب‌شده در آتش سوزی در طول یک ماه با مبلغ صاحب بازار و با کیفیت بهتر بازسازی خواهند شد.

وی همچنین اعلام کرد که طبق تحقیقات مقدماتی بیش از 2000 تاجر در این آتش سوزی زیان مالی دیده‌اند. او خبر داد که تاجران آسیب‌دیده برای پنج سال از پرداخت مبلغ اجاره دکانها معاف خواهند شد.

بیم از افزایش قیمتها

به این ترتیب، تاجران آسیب‌دیده بازار "کاروان" نمی‌توانند به کمک بیشتری امید بندند و ناچارند بخش عمده خسارت از آتش سوزی را خودشان جبران کنند.

بازار "کاروان"

بیشتر تجار بازار "کاروان" با استفاده از بدهیها فعالیت می‌کردند و در پی آتش سوزی کالاهای خود را از دست دادند

مسعود صابراف، اقتصاددان و رهبر حزب دموکرات تاجیکستان، می‌گوید که دولت با توجه به ظرفیت و امکانات محدود خود چنین وعده‌های کمک کرده و این واقع‌بینانه است.

وی افزود: "کمک بهترین دولت این خواهد بود که عوامل واقعی این آتش سوزی را آشکار کند. چون پوشیده نیست که در تاجیکستان نه تنها تجارت انحصاری شده است، بلکه بازارها نیز در دست گروههای علیحده قرار دارند."

در پاسخ به این سؤال که آیا در پی این آتش سوزی امکان بالا رفتن قیمتها در بازار وجود دارد، آقای صابراو گفت: "قیمتها در تاجیکستان تنها به فعالیت بازار "کاروان" بستگی ندارند. قوانین اقتصاد امکان می‌دهد که از این امر جلوگیری شود."

ولی به اعتقاد فیروز سعیداف، کارشناس مسائل اجتماعی، تا یک و یا یک و نیم ماه دیگر بالاروی قیمت کالاها در بازارهای تاجیکستان امکان‌پذیر است، زیرا "کاروان" از بزرگترین بازارهای عمده‌فروشی (یک‌لخت‌فروشی) در این کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: "فکر می‌کنم، تا فرارسی فصل سرما تاجران دیگر به مقدار ضروری کالاها را وارد می‌سازند و قیمت آنها باز پایین خواهد آمد."

"مهم این است که این آتش سوزی بعد از آغاز سال نو تحصیل رخ داد. وگرنه، والدان در خریداری لباس مکتبی برای فرزندانشان با نرخهای دندان‌شکن روبرو می‌شدند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.