کاهش میزان بیکاری در آمریکا همزمان با اعلام نامزدی اوباما

به روز شده:  22:08 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391
گزارش وزارت کار

گزارش جدید وزارت کار آمریکا امیدوار کننده نبوده است

گزارش جدید وزارت کار آمریکا از کاهش نسبی بیکاری در ماه اوت خبر می‌دهد. این گزارش اما تصویر امیدوار کننده ای از وضعیت اقتصادی آمریکا نشان نمی‌دهد.

بر اساس گزارش جدید وزارت کار آمریکا، میزان بیکاری در ماه اوت از ۸ و سه دهم درصد به ۸ و یک دهم درصد رسیده است.

همزمان ۹۶ هزار شغل جدید در این مدت ایجاد شده، اما این رقم کمتر از پیش بینی‌های قبلی است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در واکنش به این گزارش، اذعان کرد که گزارش جدید "آنچنان که باید خوب نبوده" است.

وی تنها چند ساعت قبل، در گردهمایی دموکرات‌ها در شهر شارلوت ایالت کارولینای شمالی سخنرانی مفصلی انجام داد و رسما نامزدی حزب دموکرات برای حضور در انتخبات ریاست جمهوری این کشور را پذیرفت.

آقای اوباما در سخنرانی خود به مردم وعده تلاش برای بهبود اقتصاد را داد، اما گفت راهی طولانی پیش رو است.

او برنامه خود را در کنار آنچه به گفته او میت رامنی انجام خواهد داد، قرار داد و گفت: "رقیب من پول بیشتری را برای خرید تسلیحات نظامی خرج خواهد کرد که نیروهای ما اصلا احتیاجی به آنها ندارند، من در مقابل، پولی را که دیگر برای جنگ خرج نمی‌کنیم، برای بازپرداخت بدهی‌ها و ایجاد اشتغال جدید خرج خواهم کرد."

میت رامنی

میت رامنی در یک کنفرانس خبری برنامه‌ریزی نشده، باراک اوباما را مورد انتقاد قرار داد

در این میان، میت رامنی نیز که در رقابت‌های انتخاباتی تاکید کرده اقدامات آقای اوباما در بهبود اقتصاد موثر نبوده است، روز جمعه وقت تلف نکرده و در یک کنفرانس خبری برنامه‌ریزی نشده، آقای اوباما را مورد انتقاد قرار داد.

او گفت: "وضع اقتصادی بهتر نخواهد شد مگر کارهایی را که من پیشنهاد می‌کنم انجام دهیم. اگر با این رییس جمهور ادامه دهیم، وضع بهتر نخواهد شد."

آقای رامنی گفت آقای اوباما در سخنرانی اش در گردهمایی دموکرات‌ها نشان داد هیچگونه ایده ای برای بهتر کردن اقتصاد آمریکا ندارد.

نا امیدی جویندگان شغل

در نگاه اول ارقام منتشر شده از سوی وزارت کار آمریکا امیدوار کننده به نظر می رسند، اما ناظران می‌گویند کاهش میزان بیکاری از این نشات می‌گیرد که افرادی که به دنبال شغل جدید بوده اند، ناامید شده و دست از تلاش کشیده اند.

کمتر از ۶۰ روز به انتخابات آمریکا باقی مانده است و اقتصاد موضوعی کلیدی در این انتخابات به شمار می رود.

بیل کلینتون، رییس جمهوری اسبق آمریکا، در سخنرانی که چهارشنبه شب در گردهمایی دموکرات‌ها انجام داد، گفت هیچ رییس جمهوری در تاریخ آمریکا نتوانسته است از چنین وضع نابسامانی که آمریکا چهار سال پیش در آن بود، به سرعت خارج شود.

میت رامنی می‌گوید با معافیت‌های مالیاتی برای اقشار پردرآمد و همچنین با ایجاد شغل‌های جدید در صنعت انرژی می‌تواند ۱۲ میلیون شغل جدید ایجاد کند.

اگر چه او جزییات زیادی درباره این برنامه ارائه نداد.

باراک اوباما

باراک اوباما که برای مبارزات انتخاباتی در ایالت نیوهمپشایر به سر می‌برد گفت گزارش جدید "آنطور که باید خوب نبوده" است

باراک اوباما اما می‌گوید معافیت مالیاتی برای پولدارها، باعث ایجاد شغل جدید نمی‌شود و تنها قشر متوسط در آمریکا را تحت فشار قرار می‌دهد.

ناظران می‌گویند انتشار گزارش جدید می‌تواند باعث شود بانک مرکزی آمریکا دست به کار شده و تا هفته آینده پول به بازار تزریق کند.

آخرین نظرسنجی‌ها در آمریکا، رقابت میت رامنی و باراک اوباما را بسیار نزدیک به یکدیگر نشان می‌دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.