اعطای جایزه اسماعیل سامانی به یک دانشمند جوان ایرانی در تاجیکستان

به روز شده:  13:56 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391
رضا امینی نجف آبادی

رضا امینی نجف آبادی پنج اختراع علمی را در اداره ثبت اختراعات علمی این کشور ثبت کرده است

رضا امینی نجف آبادی، یک دانشمند جوان ایرانی، به دریافت جایزه اسماعیل سامانی، مهم ترین جایزه علمی برای دانشمندان جوان در تاجیکستان، موفق شده است.

این جایزه را رقیه قربان‌اوا، معاون نخست‌وزیر تاجیکستان، روز شنبه 8 سپتامبر در مراسمی با شرکت 12 تن از افرادی که این جایزه علمی را به دست آورده‌اند، به او سپرد.

مبلغ این جایزه دو هزار دلار است و آن بیشتر به دانشمندان جوانی که در رشته‌های گوناگون علم در تاجیکستان اختراعاتی را به ثبت رسانده‌اند، اعطا می‌شود.

آقای امینی نجف آبادی که متخصص و پژوهشگر رشته م‌تالورژی است، نخستین تبعه خارجی محسوب می‌شود که جایزه علمی اسماعیل سامانی را در تاجیکستان دریافت می‌کند.

وی چهار سال است که در تاجیکستان زندگی می‌کند. در این مدت در فرهنگستان علوم تاجیکستان دوره دکترا یا "آسپیرانتورا" را در رشته متالورژی به پایان برده و پنج اختراع علمی را در اداره ثبت اختراعات علمی این کشور ثبت کرده است.

رضا امینی نجف آبادی بیشتر در باره خوردگی فلزات و شیوه‌های محافظت از آنها پژوهش می‌کند و تا کنون دو کتاب در تاجیکستان و آلمان و 54 مقاله علمی در فرانسه، آمریکا، روسیه، لهستان، جمهوری چک، تاجیکستان، ایران و هند چاپ کرده است.

به گفته منابع فرهنگستانی، اختراعات پنجگانه او عبارت است از آلیاژهای جدیدی در زیرمجموعه آلیاژهای گالفان یک و دو که در برابر خوردگی یا تباهی فلزات مقاومت خوبی دارند و از خراب شدن آهن و فولاد محافظت می‌کنند.

خود آقای امینی نجف آبادی در محفلی علمی در باره این اختراعاتش گفت: "در علم م‌تالورژی یکی از مشکلاتی که جهان امروز با آن مواجه است، تخریب فلزات یا مواد است. به وجود آوردن ماده‌ای که بتواند از خرابی فلزات محافظت کند، یک نیاز فوری است."

وی افزود که طی چهار سال تحصیل در فرهنگستان علوم تاجیکستان به کمک اساتید تاجیک، بویژه پرفسور عزت‌الله غنی یف، راهبر فعالیتهای علمی اش، توانسته است "قدمی در حل این مشکل" بردارد و کمکی به پیشبرد علم در جهان کند.

جایزه اسماعیل سامانی

جایزه اسماعیل سامانی بیشتر به دانشمندان جوانی که در رشته‌های گوناگون علم در تاجیکستان اختراعاتی را به ثبت رسانده‌اند، اعطا می‌شود

این دانشمند جوان ایرانی در باره جایزه اسماعیل سامانی که دریافت کرده می‌گوید: "این جایزه به خاطر این که رئیس جمهوری یک کشور می‌دهد، از سطح و اعتبار بالایی برخوردار است و هر جوان تاجیک آرزوی گرفتن آن را می‌کند. من بسیار خوشحالم که این جایزه را دریافت کردم و اختراعات علمی‌ام در این جا تقدیر می‌شود."

آقای امینی نجف آبادی اکنون به مقطع دکترانتوری که در استاندارد انگلیسی معادل فوق دکترا محسوب می‌شود، قدم گذاشته و به پژوهشهای خود در تاجیکستان ادامه‌ می‌دهد.

وی معتقد است که در تاجیکستان در زمینه آلومینیوم کارهای زیادی انجام شده و می‌خواهد زیر نظر پروفسور غنی یف راهبری چند شاگرد را به عهده بگیرد. تا کنون، او پیشنهاد راهبری دو شاگرد را پذیرفته است.

وی می‌گوید: "اینجا کشور تازه استقلال یافته است که حرکت می‌کند خودش را بازسازی کند. در زمینه آلومینیوم اینجا کارهای خوبی انجام شده است، تجهیزات خوبی دارند، برخی از این تجهیزات از زمان شوروی باقی مانده و برخی را تازه خریده‌اند، ولی با توجه به امکانات و تجهیزاتی کمی که وجود دارد، اساتید تاجیک برای پیشرفت علمی نهایت تلاش خود را می‌کنند."

آقای امینی نجف آبادی نسبت به کارهای علمی و پژوهشی خود در تاجیکستان خوش‌بین است. وی می‌گوید در علم متالورژی، بویژه در زمینه آلومینیوم، تاجیکستان از ایران پیشی گرفته است. از جمله، به گفته وی، تاجیکان تکنولوژی تولید آلومینیوم خالص را دارند، در حالی که ایران "تازه دارد به این تکنولوژی دست می‌یابد."

به اعتقاد او، اساتید تاجیکستان در زمان شوروی کار کرده و تجروبه‌های لازم را دارند و استاتید قدرتمندی هستند که می‌توانند دانشجویان را به سمت پیشبرد علم هدایت کنند.

او تنها ایرانی نیست که در زمینه علوم بنیادی در تاجیکستان تحصیل و پژوهش می‌کند. خود او می‌گوید که دو نفر را از ایران آورده است که یکیشان در زمینه ترمودینامیک و دیگری در زمینه داروسازی در فرهنگستان علوم تاجیکستان پژوهش می‌کنند.

در کنار پژوهشهایش در زمینه متالورژی دکتر رضا امینی نجف آبادی به برنامه‌سازی کمپیوتری نیز علاقه دارد. مثلاً، وی طی دوران تحصیل در تاجیکستان یک برنامه کمپیوتری برای برگردان متون فارسی به سیریلیک و برعکس تهیه کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.