هیلاری کلینتون خواستار عادی سازی روابط تجاری با روسیه شد

به روز شده:  13:04 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

هیلاری کلینتون از این که روسیه در صدد است نقشی بزرگتر در منطقه آسیا و اقیانوسیه ایفا کند، استقبال کرد

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که کشورش خواستار عادی سازی روابط تجاری با روسیه در ماه جاری میلادی است.

وزیر خارجه آمریکا در جریان نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه که در ولادی وستوک روسیه درجریان است، همچنین گفت که دولت آمریکا با کنگره این کشور برای تصویب قوانین ضروری در این مورد همکاری‌های نزدیکی دارد.

در همین حال ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه، خواستار مقابله با سیاست حمایت از صنایع داخلی به منظور کمک به اقتصاد جهانی شده است.

هو جینتائو، رئیس جمهور چین هم وعده داده است که کشورش با افزایش تقاضای کالاهای وارداتی به چین، به اقتصاد جهان کمک خواهد کرد.

هر چند هم اکنون روسیه یکی از اعضای سازمان تجارت جهانی است، اما هنوز قوانینی وجود دارد که مانع از آن می شود شرکت های آمریکایی روابط تجاری عادی با روسیه داشته باشند.

از جمله این قوانین، اصلاحیه قانون موسوم به جکسون- ونیک است که در سال ۱۹۷۴ و با هدف اعمال فشار بر کشورهای بلوک شرق و کشورهایی که با اقتصاد بازار آزاد مخالف هستند، به تصویب رسید.

خانم کلینتون، در سخنانش در جریان نشست اپک گفت از این که روسیه در صدد ایفای نقشی بزرگتر در منطقه آسیا و اقیانوسیه است، استقبال می کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین افزود: "برای اطمینان از حضور شرکت‌های آمریکایی در بازار روسیه، با کنگره همکاری نزدیکی خواهیم داشت تا اصلاحیه جکسون- ونیک را لغو کرده و امکان عادی سازی دائم روابط تجاری بین دوکشور ایجاد شود."

خانم کلینتون ابراز امیدواری کرد که کنگره در ماه جاری درمورد این اصلاحیه مهم تصمیم گیری کند.

از سوی دیگرنگرانی‌هایی در کنگره آمریکا در مورد حمایت روسیه از ایران و سوریه و همچنین نقض گسترده حقوق بشر در روسیه وجود دارد. به همین دلیل زمان رای گیری در مورد ابطال اصلاحیه جکسون_ونیک نامشخص است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.