روسیه بار دیگر خواستار ارجاع موضوع سوریه به شورای امنیت شد

به روز شده:  11:40 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

روسیه و آمریکا در مورد مناقشه سوریه، اختلاف نظر دارند

روسیه امروز (شنبه ۸ سپتامبر) گفته است که از شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست تا با تصویب طرحی به خشونت‌‌ها در سوریه خاتمه دهد، اما آمریکا تاکید کرده است که صدور هر گونه قطعنامه ای باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

روسیه از جمله متحدان اصلی نظامی و دیپلماتیک حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه محسوب می‌شود.

این کشور و چین تاکنون مانع از تصویب سه قطعنامه ای شده ‌اند که شورای امنیت سازمان ملل با هدف اعمال فشارهای بیشتر بر حکومت سوریه ارائه کرده بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در حاشیه نشست سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ( اپک) که در ولادی وستوک روسیه در جریان است در دیداری با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا خواستار ارجاع موضوع سوریه به شورای امنیت سازمان ملل برای اجرای طرح صلحی شده است که قدرت های جهانی روز ۳۰ ژوئیه سال جاری در ژنو با آن موافقت کردند.

روسیه ضمن رد درخواست های آمریکا در مورد اعمال فشارهای اقتصادی بیشتر به سوریه گفت: "ما با اعمال تحریم های بیشتر علیه سوریه مخالفیم به این دلیل که این تحریم‌ها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت."

وزیر خارجه روسیه همچنین از تلاش های تازه در شورای امنیت سازمان ملل در نشست این شورا که در اواخر ماه جاری برگزار می شود، خبر داد.

نشست وزرای خارجه بخشی از نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل است که اواخر ماه جاری در نیوریوک برگزار خواهد شد.

روسیه از تمامی گروه‌های درگیرخواسته است تا طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، نماینده پیشین سازمان ملل در امور سوریه را به اجرا درآورده، و سپس با تشکیل دولتی انتقالی، قانون اساسی آن کشور مورد بررسی قرار گیرد.

در همین حال هیلاری کلینتون، در مذاکراتش با آقای لاوروف گفت که با هر گونه تلاش دیگری از سوی شورای امنیت سازمان ملل براساس طرح صلح مورد توافق در ژنو، موافق است، اما در عین حال تاکید کرد که باید عواقب ناشی از تبعیت نکردن از این قطعنامه ها را در نظر داشت.

قرار است اوضاع سوریه بار دیگر در نشست شورای امنیت سازمان ملل که در اواخر ماه جاری در نیویورک برگزار می شود، بررسی شود

خانم کلینتون در گفتگو با سرگئی لاوروف و همچنین در جریان مذاکراتش با مقامات چینی در هفته گذشته خاطرنشان کرد که آمریکا حاضر به ارجاع موضوع سوریه به شورای امنیت سازمان ملل است.

وزیر خارجه آمریکا به دو کشور روسیه و چین که پیش از این قطعنامه های شورای امنیت در مورد سوریه را وتو کرده اند، گفت: "اگر شما حاضرید برای شورای امنیت ارزش قائل شوید، ما هم آماده‌ایم تا بار دیگر با شما کار کنیم."

روسیه و آمریکا در مورد مناقشه سوریه، اختلاف نظر دارند، واشنگتن معتقد است که روسیه از طریق فراهم کردن تسلیحات نظامی و حمایت های سیاسی، حکومت بشار اسد را تقویت می کند.

روسیه هم در مقابل قدرت های جهانی را متهم کرده که با حمایت از شورشیان باعث شعله‌ور شدن خشونت ها در سوریه شده اند.

آقای لاوروف همچنین از آمریکا به دلیل تحریم سوریه و ایران به دلیل برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرده است.

وزیر خارجه روسیه گفته است: "تحریم های یکجانبه آمریکا علیه سوریه و ایران در عمل بیشتر به موضوعی فرامنطقه ای تبدیل شده و بر منافع تجاری روسیه تاثیر گذاشته است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.