منافع مشترک کوبا و آمریکا در جنگ علیه مواد مخدر

به روز شده:  15:06 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

قاچاقچیان پیشتر از کوبا چون پلی برای رسیدن به بازار آمریکا استفاده می‌کردند

سواحل زرین کایو کروز در انتهای مسیری که از میان یک منطقه حفاظت‌شده می‌گذرد آرمیده‌اند. این منطقه افقی است شاعرانه از کرانه‌های شمالی کوبا، ولی همچنین قلمروی کلیدی برای جنگ بین المللی علیه قاچاق مواد مخدر.

کوبا درست بین تولیدکنندگان عمده مواد مخدر جهان در آمریکای جنوبی، و بزرگترین بازار مصرف این مواد در جهان، یعنی ایالات متحده، قرار گرفته است.

قاچاقچیان پیشتر از کوبا همچون یک پل استفاده می‌کردند، اما ورق برگشته و این جزیره میان دریای کارائیب به سد راه تجارت غیرقانونی بدل شده است.

آردولدو سیزنروس پنا، رییس گشت مرزبانی کایو کروز، دهه ١٩٩٠ را این چنین به یاد می‌آورد: "دیدن انبوه قایق‌های مشکوک برایمان عادی بود."

"تقریبا هر روزه محموله‌هایی به دریا می‌افتاد." هواپیماهای کوچک بسته‌های مواد مخدر را به آب‌های کوبا پرتاب می‌کردند تا پس از آن قایق‌های تندرو به ایالات متحده برسانندشان.

اما دریای امروز دیگر آرام است. یک مرزبان جوان از فراز برج دیدبانی سبزرنگ افق را می‌کاود. پایین‌تر لوحی می‌گوید: "نگذارید بگذرند!" و کنار آن: "زنده باد فیدل!"

'سم سیاه'

این فیدل کاسترو، رییس جمهور کوبا بود که در سال ١٩٩٩ به استفاده قاچاقچیان مواد مخدر از آب‌های این کشور اذعان کرد.

دولت به مقابله با آنچه فیدل "سم سیاه" خوانده بود گسیل شد.

سرهنگ سیزنروس می‌گوید: "پس از آن منابع بیشتری در اختیار داشتیم. یک هلیکوپتر و تعهدی بیشتر از جانب وزارت کشور، و همچنین از طرف دولت و مردم کوبا."

در کوبای کمونیست بازار بزرگی برای مواد مخدر وجود ندارد

در این عملیات، که به واسطه شدت عمل ضروری آن "درد" نام گرفته بود، راداری جدید نصب شد و صدها "همیار" بی جیره و مواجب نیز که برای پاییدن قایق‌های مشکوک در دریا آموزش دیده بودند، به کار گرفته شدند.

امروزه دیگر هواپیمایی در کار نیست و خطر اصلی قایق‌های تندرویی هستند که ماریجوانا به شمال می‌برند.

سرهنگ ماگو لانز فرناندز، که رییس تیم مقابله با قاچاقچیان در دریا است، می‌گوید: "آنها سعی می‌کنند از دستمان فرار کنند، اما اگر نتوانند موادشان را توی دریا می‌ریزند، چون می‌دانند کارشان مجازات سختی دارد."

او تصدیق می‌کند که ٦٠درصد قاچاقچی‌ها می‌توانند بگریزند.

اما پس از گریز قاچاقچیان، کوبا همزمان اطلاعاتشان را در اختیار ایالات متحده قرار می‌دهد تا گارد ساحلی آمریکا بتواند بازداشتشان کند. برای دو دشمن ایدئولوژیک قدیمی، این همکاری نادری به شمار می‌رود.

سرهنگ لانز می‌گوید: "به نظرم مبارزه با مواد مخدر برای کوبا مهم است. اما برای آمریکا و بقیه کشورهای منطقه هم خیلی مهم است."

جای تعجب نیست که در جامعه شدیدا پلیسی کوبا بازار بزرگی برای مواد مخدر وجود نداشته باشد. عرضه پایین به معنی قیمت بالا است، یعنی ممکن است یک بسته ماریجوانا به بهای یک هفته حقوق یک کارمند تمام شود. با این وجود بعضی قاچاقچیان ظرفیت‌هایی در این بازار دیده‌اند.

یواندریس گونزالس گارسیا، از بازرسان پلیس می‌گوید: "تازگی بعضی آمریکایی‌های کوبایی‌تبار به خاطر گران بودن ماریجوانا در اینجا برای قاچاق کردنش تلاش می‌کنند."

او می‌گوید: "مقدار خیلی زیادی نیست، ولی برایمان مهم است و تلاشمان برای مبارزه با آن را بالا برده‌ایم."

'مبارزه کاری'

کوبا از ژانویه تا ژوئن امسال ٢٤ مورد تلاش برای گذراندن مواد مخدر را خنثی کرده است و این یعنی دو برابر موفقیت بیشتر نسبت به ٢٠١٠ و ٢٠١١ .

با لغو محدودیت‌های پرواز هوایی توسط باراک اوباما، قاچاق هوایی به کوبا افزایش یافته است. علاوه بر خود پروازها، این لغو محدودیت قدرت خرید برخی کوبایی‌ها را هم بالا برده است.

اما ایالات متحده تنها سرچشمه قاچاق نیست.

اخیرا تعدادی قاچاقچی در فرودگاه هاوانا دستگیر شده‌اند که بسته‌های یک کیلویی کوکایین را از اکوادور در شکم خود حمل می‌کرده‌اند.

سردسته آنها که به ٢٣ سال حبس محکوم شده، می‌گوید اگر گیر نمی‌افتادند، راحت می شد همه آن مواد را در کوبا فروخت. به نظر او مقامات کوبا در مبارزه با مواد مخدر بسیار کاری عمل کرده‌اند.

کوبا ایالات متحده را به امضای معاهده‌ای دوجانبه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر فراخوانده است. این کشور حالا هم در این زمینه اطلاعاتش را با کشورهای اروپایی به اشتراک می‌گذارد و از آنها پشتیبانی مالی و آموزشی می‌گیرد.

کوبا و ایالات متحده پنج دهه پیش روابط دیپلماتیکشان را قطع کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.