قطع آب حلب در پی درگیری ها در سوریه

به روز شده:  23:15 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

خبرنگار بی بی سی می گوید در یک ویدیوی منتشر شده از سوی مخالفان دولت ویرانی های ناشی از درگیری ها مانند ویرانی های آخر الزمان به نظر می رسد.

مخالفان دولت سوریه می گویند دست کم ۱۰۰ نفر در درگیری های روز گذشته سوریه کشته شده اند و اغلب این تلفات در دو شهر دمشق و حلب بوده است.

در عین حال خسارت به لوله های آب اصلی شهر حلب در طول درگیری ها باعث قطع آب آشامیدنی در برخی مناطق حلب شده است.

به گفته مقامات سوریه در حادثه ای جداگانه شلیک یک راکت از غرب این کشور جان یک دختر بچه را در ناحیه مرزی با عراق گرفته است.

این حمله یکی از بدترین حوادث در منطقه مرزی سوریه و عراق از آغاز درگیری های سوریه قلمداد شده است.

در همین حال اخضر ابراهیمی، نماینده تازه اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد قرار است تلاش های خود برای میانجی گری در سوریه را با سفری به قاهره و دیدار با وزرای خارجه اتحادیه عرب آغاز کند.

گزارش ها حاکی از این است که نیروهای دولت سوریه کنترل قرارگاه های شمال شرق حلب را در پی جنگی طولانی با شورشیان به دست گرفته اند.

روز جمعه شورشیان نیز کنترل قرارگاه هنانو، از بزرگترین مقرهای ارتش در منطقه را در دست گرفتند.

در این درگیری ها بود که یکی از لوله های اصلی آب شهر به شکلی جدی آسیب دید.

به گفته ناظران حقوق بشر در سوریه، گروه مخالف مستقر در بریتانیا حلب که با جمعیتی نزدیک به سه میلیون نفر بزرگترین شهر سوریه است در حال حاضر دچار کمبود آب آشامیدنی است.

رامی عبدلرحمان، مدیر این گروه به خبرگزاری فرانسه گفته: "نمی توانیم بگوییم این لوله چگونه آسیب دیده اما در منطقه حملات هوایی و درگیریهایی بین دو طرف رخ داده است."

جیم میور خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید در یک فیلم ویدیویی که توسط مخالفان دولت منشتر شده ویرانی ها در یکی از مناطق حلب به مثابه ویرانه های به جا مانده در آخرالزمان به چشم می آید.

گفته می شود این خسارت ها در پی حملات هوایی نیروهای دولتی ایجاد شده است.

مخالفان دولت می گویند چند منطقه دیگر شهر که شورشیان را در خود جای داده بود نیز به همین سیاق بمباران شده است.

در دمشق نیروهای دولتی منطقه جنوبی را که عمدتا فلسطینی نشین است هدف حمله توپخانه قرار داده اند.

فلسطینیان مقیم سوریه در ماه های نخست درگیری ها وارد این ماجرا نشدند اما اخیرا جوانان فلسطینی نیز به نیروهای شورشی و جنگشان علیه بشار اسد پیوسته اند.

در حالی که درگیری ها در سوریه ادامه دارد اخضر ابراهیمی خود را برای اولین سفرش به منطقه پس از پذیرش نمایندگی جامعه بین الملل برای حل بحران سوریه آماده می کند.

آقای ابراهیمی پیش از سفر به دمشق، در قاهره چند روز را به مذاکره خواهد گذراند.

روز شنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در قبرس توافق کردند که تحریم ها علیه سوریه را دشوارتر کنند و دیپلمات ها از احتمال آغاز تحریم هایی تازه ظرف یک ماه آینده خبر دادند.

با این همه خبرنگار بی بی سی می گوید در حال حاضر تلاش های دیپلماتیک هیچ نتیجه ای برای جلوگیری از ویرانی ها نداشته است.

به گفته مخالفان دولت در هجده ماه درگیری سوریه حدود ۲۳ هزار نفر کشته شده اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.