طارق هاشمی به اعدام محکوم شد

به روز شده:  11:59 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

طارق هاشمی یکی از قدرتمندترین سیاستمداران سنی مذهب عراق بشمار می رفت

دادگاه عالی کیفری عراق طارق هاشمی معاون سابق رئیس جمهور را که در حال حاضر از کشور متواری است پس از محاکمه غیابی، به اتهام دست داشتن در حملات علیه نیروهای امنیتی و شیعیان به مرگ محکوم کرد.

سخنگوی این دادگاه گفته است که آقای هاشمی به اعدام با چوبه دار محکوم شده است.

طارق هاشمی یکی از قدرتمندترین سیاستمداران سنی مذهب عراق بشمار می رفت.

حکم بازداشت او در ماه دسامبر سال گذشته و پس از آن صادر شد که دولت عراق گفت که محافظان آقای هاشمی پس از بازداشت اعتراف کرده اند او با فعالیت های تروریستی مرتبط بوده است.

بازداشت‌شدگان در تلویزیون گفته بودند که از دفتر آقای هاشمی پول می گرفتند تا دست به حملاتی علیه مقام ها و افسران پلیس بزنند.

آقای هاشمی پس از صدور حکم بازداشت به کردستان عراق پناه برد و اعلام کرد تنها در دادگاهی که در این منطقه خودمختار یا در کرکوک برگزار شود حاضر است شرکت کند اما درخواست او پذیرفته نشد و آقای هاشمی سپس از عراق گریخت و به قطر و سپس ترکیه رفت.

دولت عراق، آقای هاشمی را متهم کرده بود که در ترور شش قاضی عراقی و دیگر عملیات تروریستی دست داشته اما او و حامیانش این اتهامات را رد می کنند و مدعی هستند طرح این اتهامات، توطئه نوری مالکی، نخست وزیر عراق برای حذف آقای هاشمی از صحنه سیاسی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.