کلینتون طرح روسیه برای ارجاع بحران سوریه به شورای امنیت را رد کرد

به روز شده:  09:39 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

اختلاف بین روسیه و آمریکا بر سر سوریه همچنان به قوت خود باقی است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه (۹ سپتامبر) صحبت های روز گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه را در مورد ارجاع بحران سوریه به شورای امنیت و صدور قطعنامه تازه ای دراین خصوص را بدون وجود نوعی ضمانت اجرایی، رد کرد.

خانم کلینتون که برای شرکت در نشست سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) به شهر ولادیوستوک در شرق روسیه سفر کرده، گفت که او علی رغم انجام مذاکراتی با ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف، رئیس جمهور و وزیر خارجه روسیه در مورد اعمال فشاری های بیشتر بر حکومت سوریه، نسبت به اوضاع آن کشور تا قبل از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه جاری بدبین است.

خانم کلینتون در پایان اجلاس اپک گفت: "اگر بتوانیم تا قبل از برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به پیشرفت هایی برسیم، مطمئنا دراین باره تلاش خواهیم کرد."

اما وزیر خارجه آمریکا افزود که : "باید واقع بین بود. اگر اوضاع در سوریه به این ترتیب ادامه یابد، برای حمایت از مخالفان با کشورهایی که موضع مشابهی در مورد سوریه دارند، صحبت خواهیم کرد."

آقای لاورف روز گذشته خواستار ارجاع بحران سوریه به شورای امنیت سازمان ملل برای اجرای طرح صلحی شده است که قدرت های جهانی روز ۳۰ ژوئیه سال جاری در ژنو با آن موافقت کردند.

روسیه از تمامی گروه‌های درگیرخواسته است تا طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، نماینده پیشین سازمان ملل در امور سوریه را به اجرا درآورده و سپس با تشکیل دولتی انتقالی، قانون اساسی آن کشور مورد بررسی قرار گیرد.

ولادیمیر پوتین علیرغم آن که مذاکراتش را با هیلاری کلینتون سازنده و مفید خواند اما در عین حال گفت که دو طرف به توافقی دست نیافته اند

خانم کلینتون در جریان سفر ۱۱ روزه اش به کشورهای آسیایی در صدد اعمال فشارهای بین المللی بیشتربر سوریه، توافقی بزرگتر در مورد برنامه هسته ای ایران و همچنین ایجاد مکانیسمی چندجانبه برای چین به منظور مقابله با مناقشه دریایی آن کشور با همسایگان جنوب شرق آسیایی اش بود.

اما ظاهرا سیاست های خانم کلینتون در این سفر چندان مورد توجه رهبران روسیه و چین قرار نگرفت. هر دو این کشورها با سیاست‌هایی که آن را مداخله آمریکا می‌خوانند، مخالفت کرده اند.

روز گذشته آقای لاورف پس از دیدار با خانم کلینتون در جمع خبرنگاران گفت: "شریک ما آمریکا اقداماتی نظیر تهدید، افزایش فشارها و تحریم های جدید علیه سوریه و ایران را ترجیح را می دهد. اما ما با چنین رویکردی مخالفیم."

آقای پوتین هم از ارائه جزئیات مذاکراتش با خانم کلینتون خودداری کرد و تنها به گفتن این جملات که مذاکرات سازنده و مفید بود، بسنده کرد.

او در عین حال افزود که توافقی بین طرفین در جریان مذاکرات حاصل نشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.