افشای جزئیاتی از حمله نیروهای ویژه آمریکا به اقامتگاه بن لادن

به روز شده:  09:43 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

کتاب "روز دشوار "که در لیست کتابهای پرفروش قرار دارد به جزئیات لحظات مواجهه با بن لادن و کشتن او پرداخته است

یکی ازاعضای پیشین نیروهای ویژه آمریکا که کتابی درباره نقشش در حمله به اقامتگاه اسامه بن لادن در پاکستان و کشته شدن رهبر پیشین القاعده نوشته است، برای اولین بار با شرکت در مصاحبه ای تلویزیونی درباره این عملیات صحبت کرد.

این فرد که با اسم مستعارمارک اوئن، در مصاحبه تلویزیونی با شبکه سی بی اس، شرکت کرد ادعای قبلی اش را در این باره که بن لادن به محض خارج شدن از اتاق خواب از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت، تکرار کرد.

این ادعا برخلاق روایت های رسمی از این حادثه است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون گفته بود که رهبر القاعده پس از آن که قصد فرار داشت، هدف گلوله قرار گرفت.

آقای اوئن گفت که بن لادن توسط یکی از فرزندانش شناسایی شد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون گفته است که احتمالا از آقای اوئن به دلیل افشای اسرار نظامی شکایت خواهد کرد.

در این مصاحبه، آقای اوئن که رسانه های آمریکا او را با نام مت بیسونیت می شناسند، از آن چه که او نحوه مرگ بن لادن نامید، دفاع کرد.

او در مصاحبه اش با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت بن لادن پس از اولین شلیک همچنان حرکت می کرد، اما با ورود کماندوها به اتاق بار دیگر هدف گلوله قرار گرفت.

آقای اوئن در ادامه گفت: "کماندوها نمی توانستند دست های او را ببینند، بنابراین او می توانست هر چیزی در دست داشته باشد، یک نارنجک دستی و یا چیزی در زیرسینه اش."

این اظهارات با آنچه پیش‌تر کاخ سفید اعلام کرده بود متفاوت است. دولت آمریکا گفته بود که به بن لادن تنها هنگامی شلیک شده که او به داخل اتاق دویده بود، احتمالا به قصد دست بردن به اسلحه و این علت آتش گشودن کماندوها بر روی رهبر سابق القاعده بوده است..

نیروهای ویژه آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۱ در جریان عملیاتی با حمله به محل اقامت بن لادن در ابیت آباد رهبر سابق القاعده را کشتند.

"افشاگری نامناسب"

آقای اوئن در این مصاحبه همچنین به نشستی که پس از این عملیات با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا داشتند اشاره کرد و گفت کماندوهای شرکت کننده در این عملیات از گفتن این که چه کسی به بن لادن شلیک کرده، خودداری کردند.

او گفت: "کشیدن ماشه کار ساده ای است. مهم نیست که چه کسی این کار را کرد. این کاری تیمی بود. تمام تیم این کار را کرد."

آقای اوئن افزود: "هیچ کس برایش مهم نیست که این فرد چه کسی بود."

مارک اوئن که مدعی است در عملیات حمله به اقامتگاه بن لادن حضور داشته، در کتابی تحت عنوان روز دشوار(No Easy Day ) از جزئیات لحظات مواجهه با بن لادن و کشتن او سخن گفته است .

مقامات هشدار داده اند که افشای نامناسب اطلاعات سری می تواند برای او اتهامات کیفری بدنبال داشته باشد.

در همین رابطه یکی از مشاوران پنتاگون طی نامه ای به مارک اوئن اطلاع داده که او مرتکب نقض قوانین شده و از توافقنامه های عدم افشای اسرار که آن را امضا کرده، تخطی کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.