طارق هاشمی: حکم اعدام من با انگیزه های سیاسی صادر شده

به روز شده:  10:48 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

آقای هاشمی از منتقدان صریح اللهجه نوری مالکی، نخست وزیر عراق است

طارق هاشمی، معاون سابق رئیس جمهورعراق که روز گذشته (یکشنبه ۹ سپتامبر) در محاکمه ای غیابی به اعدام محکوم شد، گفته است که این حکم با "انگیزه های سیاسی" صادر شده است.

آقای هاشمی که این سخنان را در جریان کنفرانسی خبری در کشور ترکیه بیان کرد، گفته است که این حکم را که پس از محاکمه ای ساختگی صادرشده به رسمیت نمی شناسد.

طارق هاشمی یکی از قدرتمندترین سیاستمداران سنی مذهب عراق بشمار می رفت.

حکم بازداشت او در ماه دسامبر سال گذشته و پس از آن صادر شد که دولت عراق گفت که محافظان آقای هاشمی پس از بازداشت، اعتراف کرده اند او با فعالیت های تروریستی مرتبط بوده است.

آقای هاشمی پس از صدور حکم بازداشت به کردستان عراق پناه برد و اعلام کرد تنها در دادگاهی که در این منطقه خودمختار یا در کرکوک برگزار شود حاضر است شرکت کند اما درخواست او پذیرفته نشد و آقای هاشمی سپس از عراق گریخت و به قطر و سپس ترکیه رفت.

با توجه به این که آقای هاشمی از منتقدان صریح اللهجه نوری مالکی، نخست وزیر عراق است، صدور حکم بازداشت و محاکمه او تاکنون باعث بروز تنش هایی سیاسی در این کشور شده است.

معاون سابق رئیس جمهور عراق ضمن تاکید بر بی گناهی اش، گفته است که او به خدمت به کشورش ادامه می دهد.

او صدور این حکم را همانند" مدالی بر سینه اش" توصیف کرد.

آقای هاشمی در این کنفرانس خبری، دولت نوری مالکی، نخست وزیر را که در دولتش شیعیان اکثریت در اختیار دارند، متهم به دامن زدن به اختلافات فرقه ای در کشور کرد و از حامیانش خواست تا از خود خویشتنداری نشان دهند.

گفته شده که بحران سیاسی ناشی از محاکمه کردن آقای هاشمی با افزایش خشونت ها در این کشور مصادف شده است.

طارق هاشمی در این کنفرانس خبری، با اشاره تلویحی به ایران ، از "نفوذ رو به افزایش کشورهای همسایه در امور داخلی عراق" شکایت کرد.

سنی ها آقای مالکی را به در پیش گرفتن شیوه ای استبدادی در حکومت متهم می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.