پارلمان سومالی، رئیس جمهور جدید را انتخاب می‌کند

به روز شده:  07:49 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

در نخستین دور انتخابات، نامزدها برای راهیابی به مرحله بعدی باید دو سوم از آرا را به دست آوردند.

پارلمان سومالی امروز (دوشنبه، ۱۰ سپتامبر) با انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور قدم دیگری برای پایان دادن جنگی بر خواهد داشت که بیش از ۲۰ سال جریان داشت.

نمایندگان پارلمان که اخیرا انتخاب شده اند، برای انداختن رای مخفی شان به صندوق در مرکز آموزش نیروهای پلیس در موگادیشو، پایتخت حضور خواهند یافت.

در میان ۲۵ نامزد ریاست جمهوری، شریف شیخ احمد، رئیس جمهوری فعلی و عبدالولی محمد علی، نخست وزیر به رقابت می پردازند.

خبرنگاران می گویند این نخستین بار پس از چندین سال که در خاک سومالی انتخاباتی برگزار می شود که این نشان از بهبود امنیت در سومالی دارد.

در نخستین دور انتخابات، نامزدها برای راهیابی به مرحله بعدی باید دو سوم از آرا را به دست آوردند.

شریف شیخ احمد که از سوی اسلامگراها حمایت می شود، بخت بالایی برای پیروزی در این انتخابات دارد. او از سال ۲۰۰۹ ریاست جمهوری سومالی را عهده دار است.

مخالفان آقای شیخ احمد او را به فساد مالی متهم می کنند؛ ادعایی که بارها از سوی او رد شده است.

محمد عثمان الجواری، رئیس مجلس سومالی از نمایندگان خواسته است، که از روی آگاهی و بر اساس قابلیت ها، برنامه و اعتبار نامزدها رای دهند.

او گفت: "خدا کمک کند که بتوانیم رهبر خوبی در این فضای آرام انتخاب کنیم. ما باید آینده روشنی به جوانان سومالی ارائه کنیم."

مری هارپر، خبرنگار بی بی سی می گوید شرایط فعلی در سومالی تا حد زیادی مدیون قدرت های خارجی بوده که از نظر سیاسی و نظامی در کشور حضور پر رنگی داشته اند.

او می گوید که در روزهای اخیر سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا، بریتانیا، آمریکا و کشورهای دیگر بیانیه های برای ادامه آرامش داده اند و برخی هشدار داده اند که خشونت نباید دوباره از سر گرفته شود.

خبرنگار بی بی سی می گوید که قدرت های خارجی پول، وقت و نیروی انسانی زیادی برای حل مشکل سومالی صرف کرده اند و برایش ان قابل قبول نیست که شاهد شکست آن باشند.

سومالی بیش از بیست سال درگیر جنگ داخلی بود و از زمان سقوط دولت نظامی محمد سیاد بری در سال ۱۹۹۱ این کشور شاهد درگیری میان جنگ سالاران و پیکارجویان اسلامگرا و دخالت کشورهای همسایه بوده است.

با کمک نیروهای اتحادیه آفریقا، دولت موقت نهایتا توانست تا حدود زیادی کنترل پایتخت در دست گیرد. با این حال گروه مسلح الشباب که با القاعده در ارتباط است همچنان بسیاری از مناطق جنوبی و مرکزی کشور را در کنترل خود دارد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.