عدم دسترسی وکیل مدافع به یکی از مسئولان نهضت اسلامی تاجیکستان در بازداشتگاه

به روز شده:  16:34 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391
بازداشتگاه

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان خبر داده بود که شیرک کرمخودایف در بازداشتگاه این نهاد به سر می‌برد

بزرگمهر یاراف، وکیل مدافع شیریک کرمخدایف، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در شهر خاروغ، می‌گوید که نمی‌تواند با موکلش دیدار داشته باشد.

آقای یاراف گفت که نخست مقامات کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان از این دیدار جلوگیری می کردند و هم اکنون مأموران اداره بازداشتگاه امنیتی، وابسته به کمیته دولتی امنیت ملی و وزارت عدلیه اجازه دیدار با موکلش را به او نمی دهند.

به گفته آقای یاراف، خویشان شیریک کرمخدایف ۳۱ اوت او را به عنوان وکیل مدافع انتخاب کرده‌اند و از همان روز وی تلاشهای نافرجامی برای دیدار با موکلش انجام داده است.

بزرگمهر یاراف از وضع سلامتی موکلش نگران است، زیرا این امر می‌تواند علت جلوگیری مأموران از دیدار با شیریک کرمخدایف باشد.

این در حالیست که در هفته گذشته خانه آزادی، سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر با صدور بیانیه ای در استناد به "‌گزارشی معتمد" ادعا کرده بود که آقای کرمخدایف در مدتی که در بازداشت بوده شکنجه شده و آزار دیده است.

نزدیکان شیریک کرمخدایف می‌گویند او با آغاز عملیات نیروهای دولتی در شهر خاروغ در اواخر ماه ژوئیه ناپدید شد و سپس مقامات امنیتی در جواب درخواست حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پاسخ دادند که او در بازداشتکگاه به سر می برد.

دلیل بازداشت و اتهامات وارده به آقای کرمخدایف هنوز اعلام نشده است. اگر چه هفته گذشته دادستانی کل تاجیکستان در اطلاعیه ای اعلام کرد که شیریک کرمخدایف رهبری یک گروه ۲۱ نفری مسلح را بر عهده داشته است که در برابر نیروهای دولتی مقاومت کرده‌اند.

جزئیات دیگر این قضیه تاکنون اعلام نشده است. رهبران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان تاکنون در این زمینه اظهار نظر رسمی نکرده‌اند. حکمت‌الله سیف‌الله زاده، عضو شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گوید که آنها در مورد اتهامات وارده علیه آقای کرمخدایف اطلاعات دقیقی ندارند.

آقای سیف الله زاده افزود: "ما نخست باید مطلع شویم که این مسئول حزبی چقدر گنهگار است. ما در گذشته نیز گفته بودیم که اگر اعضای حزب ما جنایتی کرده باشند، باید طبق مقررات قانونی محاکمه شوند و این محاکمه باید شفاف و منصفانه باشد."

به گفته آقای سیف‌الله زاده، شیریک کرمخدایف به رهبری بخش حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در شهر خاروغ دو سال قبل بعد از انتخاب سبزعلی ممدرضایف به سمت رهبری این حزب در ولایت بدخشان انتخاب شد.

آقای ممدرضایف در جریان حوادث شهر خاروغ کشته شد و مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از مقامات کشور خواهان بازداشت و مجازات عاملان قتل او شده اند. ولی تاکنون مقامات دولتی در برابر این تقاضا از خود واکنشی نشان نداده اند.

این در حالیست که در روز ۲۴ ژوئیه نیروهای دولتی تاجیکستان عملیات گسترده‌ای را در شهر خاروغ، مرکز استان خودمختار بدخشان، به منظور بازداشت و مجازات افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش محلی امنیت، انجام دادند.

در این عملیات که در محلات مسکونی و پرجمعیت و به گفته شاهدان عینی، با استفاده از اسلحه سنگین انجام شد، دهها نفر، از جمله شمار نامشخصی از غیرنظامیان، کشته شدند.

این در حالیست که رهبران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پیوسته از فشارهای دولت در فعالیت این حزب و "تبلیغات گسترده" علیه رهبران آن اظهار نگرانی کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.