خبرنگار بی بی سی برنده جایزه سازمان دیده بان حقوق بشر شد

به روز شده:  12:13 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391
عثمان اف

ارونبای عثمان اف به سال حبس محکوم شده است

ارونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه بی بی سی در تاجیکستان برنده جایزه هلمن - همت سازمان دیده بان حقوق بشر شد.

جایزه هلمن- همت هر سال از طرف سازمان دیده بان حقوق بشر به فعالان و نویسندگانی اهدا می شود که به دلیل انتقاد از مقامات حکومتی یا انتشار گزارش های مخالف نظرات حکومت، مجازات می شوند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای در توضیح دلیل انتخاب این افراد نوشته است که زندگی شخصی و حرفه ای این عده بر اثر سیاست های سرکوبگرایانه حکومت ها برای محدود کردن آزادی بیان تحت تاثیر قرار گرفته است.

آقای عثمان اف روز ۱۳ ژوئن سال گذشته در شمال تاجیکستان به اتهام داشتن ارتباط با حزب تحریر، که فعالیتش در کشورهای آسیای میانه‌ ممنوع است، بازداشت شد.

آقای عثمان اف بر بی‌گناه بودن خود تأکید کرد و بی بی سی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که او در چارچوب خبرنگاری فعالیت داشته است.

در اکتبر سال گذشته دادگاه ولایت سغد آقای عثمان اف را در ارتباط با طرفداران حزب تحریر مجرم شناخت و برای سه سال محکوم به زندان کرد.

آقای عثمان اف حکم دادگاه را "غیرعادلانه" عنوان کرد اما دادگاه عالی تاجیکستان شکایت او از حکم دادگاه ولایت سغد را رد و این حکم را تایید کرد.

لاوینس موس، یک مسئول در سازمان دیده بان حقوق بشر گفته است، به آقای عثمان اف که مورد تعقیب و آزار نهادهای انتظامی تاجیکستان قرار گرفته ۶ هزار دلار آمریکایی کمک مالی نیز اهدا شده است.

همچنین، آقای موس تأکید کرد که، اعطای جایزه این سازمان به خبرنگار بخش ازبکی بی بی سی در تاجیکستان، برای جلب توجه نهادهای بین المللی به سرکوب آزادی بیان در این کشور است.

جایزه هلمن - همت به افتخار لیلیان هلمن، نمایشنامه نویس آمریکایی و دشیل همت، نویسنده و فیلمنامه نویس آمریکایی نامگذاری شده است.

در ۲۳ سال گذشته بیش از ۷۰۰ نویسنده از ۹۲ کشور جهان توسط هیات ویژه ای برای دریافت جایزه هلمن - همت انتخاب شده اند.

برندگان این جایزه را هیاتی از نویسندگان، ویراستاران و روزنامه نگارانی که سابقه فعالیت در زمینه آزادی بیان داشته اند انتخاب می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.