پارلمان سومالی رئیس جمهوری جدید را انتخاب کرد

به روز شده:  13:09 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391
رئیس جمهوری جدید در مراسم تحلیف

رئیس جمهوری جدید در مراسم تحلیف خواستار حمایت و همکاری همه مردم برای بازسازی کشورش شد

نمایندگان پارلمان سومالی رئیس جمهوری این کشور را انتخاب کرده اند.

روز سه شنبه، ۲۱ شهریور (۱۱ سپتامبر)، رئیس مجلس سومالی در پایان جلسه پارلمان برای گزینش رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که در دومین دور رای گیری، حسن شیخ محمود با به دست آوردن یکصد و نود رای در برابر هفتاد و نه رای، بر رقیب خود، شیخ شریف شیخ احمد، رئیس جمهوری کنونی، پیروز شده است.

در پی اعلام نتیجه رای گیری، مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب در برابر نمایندگان پارلمان برگزار شد و رئیس جمهوری سابق، با پذیرش نتیجه رای گیری، رقیب خود را اولین رئیس جمهوری سومالی خواند که طی چهل و دو سال اخیر در انتخاباتی منصفانه به این سمت برگزیده شده است.

اشاره شریف شیخ احمد به کودتای سال ۱۹۶۹ است که در نتیجه آن، محمد زیادباره قدرت را به دست گرفت و تا زمان سقوط حکومتش در سال ۱۹۹۰، در سمت ریاست جمهوری باقی ماند.

رئیس جمهوری جدید در سخنانی از نمایندگان پارلمان برای انتخاب خود سپاسگزاری کرد و از تمامی مردم سومالی، چه در داخل و چه خارج از کشور، خواست تا به او "در ساختن دوباره کشورشان" کمک کنند.

در روزهای قبل از رای گیری، برخی از ناظران پیش بینی می کردند که شریف شیخ احمد، که ریاست جمهوری دولت فدرال انتقالی را برعهده داشت و شخصیتی "برخوردار از حمایت سیاسی و مالی" محسوب می شد، به سادگی بتواند در این انتخابات پیروز شود.

انتخاب شیخ محمود به ریاست جمهوری به نشانه ای از تمایل پارلمان به ایجاد تغییرات تعبیر شده است به خصوص اینکه برخی نهادهای بین المللی دولت رئیس جمهوری سابق را به فساد و سوء مدیریت متهم کرده بودند.

شریف شیخ احمد

شریف شیخ احمد با پذیرش شکست، از اولین انتخابات منصفانه در بیش از چهل سال اخیر سخن گفت

در ماه ژوئن، سازمان ملل متحد در گزارشی گفت که فساد در تمامی رده های دولت انتقالی رواج دارد و از جمله از یکی از رهبران دزدان دریایی نیز حمایت می کرد.

بانک جهانی نیز در گزارشی در ماه مه نوشت که بخش عمده ای از عواید دولت فدرال انتقالی در سال مالی ۱۰-۲۰۰۹ "مفقود" شده است.

رئیس جمهوی جدید، که از او به عنوان یک اسلامگرای میانه رو نام برده می شود، سال گذشته حزب "صلح و توسعه" را پایه گذاری کرد و به این ترتیب، وارد عرصه فعالیت های سیاسی شد.

پیشتز، وی در موسسه سومالیایی توسعه مدیریت و اداری که در سال ۱۹۹۹ پایه گذاری کرده بود تدریس می کرد. هدف این موسسه تربیت مدیران و فن سالاران برای بازسازی سومالی بود.

نخستین انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری سومالی، با شرکت بیش از بیست نامزد، با تبلیغات گسترده انتخاباتی و توجه گسترده مردم پایتخت به این انتخابات همراه بوده است هر چند انتخاب رئیس جمهوری توسط نمایندگان پارلمان صورت گرفته و مردم در رای گیری شرکت نداشته اند.

دولت فدرال انتقالی که نخستین دولت مرکزی از زمان سقوط زیادباره توسط جنگ سالاران و آغاز جنگ داخلی در سال ۱۹۹۱ بود با حمایت سازمان ملل در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد تا به مدت هشت سال، تا ۲۰ اوت سال جاری، اداره امور این کشور را در دست بگیرد.

شیخ محمود در پارلمان

حسن شیخ محمود توسط اعضای پارلمانی انتخاب شد که خود از سوی رهبران قبایل برگزیده شده بودند

قرار بود رئیس جمهوری و دولت جدید تا قبل از انقضای مهلت سازمان ملل تعیین شوند اما اختلاف نظر بین اعضای پارلمان انتخاب رئیس جمهوری را تا ۱۱ سپتامبر به تعویق انداخت.

به دلیل نبود امنیت لازم برای رای گیری در بسیاری از نقاط سومالی، امکان برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری وجود نداشته و دویست و هفتاد و پنج عضو پارلمان کنونی را رهبران و ریش سفیدان قبایل برگزیده اند.

در پی انتخاب رئیس جمهوری جدید سومالی، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، از این انتخاب به عنوان "گامی بزرگ به پیش" نام برد و به حسن شیخ محمود تبریک گفت. آقای کامرون در پیام خود تاکید ورزیده است که "رهبران جامعه سومالی اینک باید برای ساختن یک نظام سیاسی دموکراتیک و شفاف با یکدیگر همکاری کنند، به مبارزه با فساد برخیزند و در راه تقویت امنیت و ثبات کشورشان گام بردارند."

اگوستین ماهیگا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سومالی نیز از انتخاب رئیس جمهوی جدید استقبال کرده و گفته است که مردم این کشور "در راه صلح و رفاه گامی ارزنده برداشته اند."

در مقابل، گروه بنیادگرای الشباب، که برای استقرار حکومت اسلامی در سومالی مبارزه می کند، رئیس جمهوری جدید را فاقد مشروعیت و غیرقابل قبول خوانده است.

سخنگوی این گروه پیکارجو به خبرگزاری فرانسه گفته است که "ما تنها روندی را قابل قبول می دانیم که مردم سومالی به جریان انداخته باشند نه اینکه به ابتکار و تحت نظر اتیوپی، بروندی، کنیا، اوگاندا، جیبوتی و کشورهای غربی اداره شده باشد."

اشاره این گروه به حمایت سیاسی و نظامی اتحادیه آفریقا از دولت انتقالی در مبارزه علیه شبه نظامیان الشباب است که سرانجام به پاکسازی موگادیشو، پایتخت، از شبه نظامیان این گروه منجر شد.

جامعه سومالی به قبایل متعددی تقسیم شده و حسن شیخ محمود، مانند شریف شیخ احمد، از اعضای قبیله بنو هویه، بزرگترین قبیله آن کشور است اما برخلاف رئیس جمهوری سابق، به عنوان فردی روشنفکر و تحصیل کرده شناخته شده که بر خلاف بسیاری از تحصیلکرده های سومالی، در دوران جنگ داخلی هم کشور خود را ترک نکرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.